Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

Projekt „Taraxagum“ společnosti Continental získal na veletrhu Automechanika 2016 několik ocenění

14/09/2016

WinterContact TS 850 P Taraxagum

  • Pneumatiky vyrobené z pampeliškového kaučuku („Taraxagum“) byly oceněny na mezinárodním veletrhu.
  • Společnost Continental na veletrhu Automechanika představuje prototypy pneumatik vyrobených z kaučuku z ruských pampelišek.

Společnost Continental na prodejním veletrhu Automechanika 2016 získala ocenění Innovation Award a Green Award za svůj projekt s názvem „Taraxagum – pneumatiky z pampeliškového kaučuku“. Odborníci z automobilového průmyslu tímto oceněním projevili uznání za výzkum a vývoj hannoverské společnosti, jejímž dlouhodobým plánem je vyrábět část pryže používané při výrobě pneumatik i dalších pryžových produktů z kořenů pampelišek. Díky pěstování ruských pampelišek nedaleko továrny společnosti Continental se významně zkracují vzdálenosti, na které je třeba pryž přepravovat, čímž dochází k výraznému snížení emisí CO2. Společnost Continental si od tohoto kroku slibuje rovněž oslabení závislosti na světových trzích s kaučukem.

„Jsme z těchto ocenění nadšení,“ říká Maria Hanczuch z divize obchodního rozvoje pneumatik pro osobní a lehké nákladní automobily společnosti Continental. „Náš projekt Taraxagum demonstruje jeden z aspektů týkajících se vývoje materiálů používaných při výrobě pneumatik budoucnosti. Pracujeme nejen na zlepšení našich produktů po technické stránce, ale také na vytvoření výrazně udržitelnější směsi a celého výrobního procesu.“

Maria Hanczuch a Klaus Engelhart (oba ze společnosti Continental) na slavnostním předávání cen

1

Společnost Continental přibližně před pěti lety začala na vývoji směsi „Taraxagum“ spolupracovat s Fraunhoferovým institutem IME v Münsteru, institutem Julius Kühn Institute (JKI) v Quedlinburgu a renomovanou pěstírnou ESKUSA v německém městě Parkstetten. Ruskou pampelišku se podařilo kultivovat tak, aby nabízela dlouhodobou výtěžnost v podobném množství jako tradiční kaučukovníky „Hevea brasiliensis“ z tropických oblastí. Společnost Continental rovněž vyvinula nové výrobní metody, které umožní extrahovat přírodní kaučuk pro výrobu pneumatik a dalších pryžových produktů z mízy rostliny.

Již byly vyrobeny první zimní pneumatiky pro osobní automobily, pneumatiky pro nákladní automobily a uložení motoru  využívající pryž „Taraxagum“. Testy provedené ve vlastních zkušebnách společnosti prokázaly, že pampeliškový kaučuk u ekvivalentních standardních produktů vykazuje přinejmenším stejně dobré vlastnosti jako přírodní kaučuk získávaný tradiční cestou. Rostliny lze pěstovat také v severní a západní Evropě. Díky tomu je možné eliminovat dlouhé převozy. Tyto trasy vedoucí z „kaučukového pásu“ v tropických oblastech dříve zasahovaly 30° na sever a na jih od rovníku. Nyní dojde k výrazné úspoře nákladů a snížení emisí CO2. Společnost Continental nedávno oznámila výstavbu výzkumného střediska v Anklamu, Meklenbursko-Přední Pomořansko, pro výrobu pryže z mízy ruské pampelišky a do roku 2021 plánuje do tohoto nového provozu investovat přibližně 35 miliónů eur.

Instituty a společnosti zapojené do projektu se již mohly těšit z mezinárodně uznávaných cen a ocenění za pokroky, kterých se jim podařilo dosáhnout. Například v roce 2014 projekt získal ocenění „Green Tec Award“ a v roce 2015 výzkumný tým obdržel cenu Josepha von Fraunhofera od Fraunhoferovy společnosti.

Další informace najdete na www.taraxagum.com

Start
Kontakt
Zdeněk Novák

Marketing Communication Manager
Passenger and Light Truck Tires

Continental Barum s.r.o.

Objízdná 1628

76502, Otrokovice

Česká republika

+420 577 513 289