Produkty pro nákladní vozidla a autobusy

Doveze tvůj náklad dál.
A zlepší efektivitu.

GreenTec Award 2014 pro využití kaučuku z pampelišek

Přední výrobce pneumatik a dodavatel pro automobilový průmysl, společnost Continental, spolu s Frauenhoferovým institutem molekulární biologie a aplikované ekologie (IME) na univerzitě v Münsteru, získala za svůj společný vývojový projekt „RUBIN – zahájení industrializace přírodního kaučuku z pampelišek“ cenu GreenTec Award 2014. Tato iniciativa byla vyznamenána 60člennou porotou vybranou z ekonomické sféry, akademické obce, sdružení a médií jako vynikající příklad angažovanosti pro životní prostředí a perspektivní ekologickou technologii v kategorii „Mobilita“. Cena byla předána při otevření předního světového veletrhu technologií pro životní prostředí IFAT dne 4. května v Mnichově. GreenTec Awards jsou nejvyšší evropská environmentální a ekonomická ocenění a jsou udělována od roku 2008 ve 14 různých kategoriích.

„Vyznamenání našeho projektu pampeliškového kaučuku nás velmi těší. Společnost Continental tak s předstihem razí cestu slibné technologii, jejíž plný potenciál se rozvine teprve za několik let. Vzhledem ke zvyšující se motorizaci v růstových regionech jako je Asie počítáme se značným dlouhodobým nárůstem poptávky po přírodním kaučuku. Jsme přesvědčeni, že využitím kaučuku z kořenů pampelišky budeme moci výrobu pneumatik realizovat ještě výrazně efektivněji a udržitelněji“, řekl Nikolai Setzer, který je ve správní radě společnosti Continental zodpovědný za divizi pneumatik. 

teaser_66w_image2

„Projektem RUBIN usilujeme o to, abychom pro tuto stoupající poptávku našli ekologicky, ekonomicky i sociálně smysluplné řešení“, doplnil Dr. Andreas Topp, vedoucí materiálového a procesního vývoje a industrializace v oblasti pneumatik společnosti Continental. Na rozdíl od tradičního gumovníku není ruská pampeliška, která je na kaučuk prý zvláště bohatá a na jejímž průmyslovém využití Continental a IME pracují, závislá na tropickém klimatu. Tato nenáročná rostlina může být pěstována v mnoha mírných zeměpisných šířkách v tzv. marginálních oblastech, které dosud nebyly zemědělsky využitelné. Andreas Topp: „Tím se zkrátí přepravní vzdálenosti k našim výrobním závodům a může být pokryta globálně rostoucí poptávka po kaučuku, aniž by musely padnout za oběť další oblasti cenných deštných pralesů. Obojí má dlouhodobý pozitivní dopad na globální bilanci CO2 a biologickou rozmanitost.“

Image

„Tyto pozitivní environmentální účinky nejenže přesvědčily porotu o udělení ceny GreenTec Award. Jsou pro nás také motivací a hnacím motorem v tomto mnohaletém a soutěživém úsilí“, zdůraznila Dr. Carla Recker, projektová manažerka zodpovědná za materiálovou chemii v divizi pneumatik společnosti Continental. Dr. Recker spolu s prof. Dr. Dirkem Prüferem z Frauenhoferova IME převzala toto vyznamenání v Mnichově před asi 1 000 hostů z oblastí ekonomiky, sportu a zábavy.