Produkty pro nákladní vozidla a autobusy

New content item

Kde nízká spotřeba paliva potkává vysoký výkon.

Evropské zimní předpisy

Evropské předpisy pro zimní výbavu nákladních vozidel a autobusů

ZeměPředpisy pro pneumatikyPředpisy pro sněhové řetězyDalší informace

 

Albánie

 

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.

 

Sněhové řetězy pro hnací nápravy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek a podmínek.

 

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Rakousko

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 15. dubna. V případě nedodržení předpisů hrozí zákaz řízení nebo vysoká finanční pokuta (35 až 5 000 eur). Nákladní vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t musejí být vybavena pneumatikami M+S a/nebo s Alpským symbolem (3PMSF), alespoň na jedné hnané nápravě a minimální hloubka dezénu musí být alespoň 6 mm (smíšená konstrukce) a 5 mm (radiální konstrukce). Zimní pneumatiky jsou povinné pro autobusy (kategorie M2, M3) od 1. listopadu do 15. března.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle alespoň pro dvě záběrové pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna. Platí výjimky pro autobusy veřejné hromadné přepravy. Použití na silnicích pokrytých sněhem a ledem.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t.

Belgie

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky.
Symetrická montáž povinná pro M+S a zimní pneumatiky.

Sněhové řetězy povolené pouze na silnicích pokrytých sněhem a/nebo ledem.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Bosna-

Herzegovina

Zimní pneumatiky jsou povinné od 15. listopadu do 15. dubna u vozidel s více než 8 sedadly a pro vozidla > 3,5 t, minimální hloubka dezénu je 4 mm. Pokud pneumatiky nemají zimní dezén, je třeba v zimním počasí nasadit na hnací nápravu sněhové řetězy.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle alespoň pro jednu hnací nápravu od 15. listopadu do 15. dubna. 

Ve vozidle musí být k dispozici lopata na sníh a pytel písku vážící mezi 25 a 50 kg. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Bělorusko

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.

Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.

Pneumatiky s hroty jsou povoleny.

Bulharsko

Od 15. listopadu do 1. března jsou povinné letní nebo zimní pneumatiky s minimální hloubku dezénu 4 mm.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle od 1. listopadu do 31. března. Použití je povinné na horských průsmycích při označení dopravními značkami.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Bez adekvátního zimního vybavení může být odmítnut vstup do země, nebo může být vydán zákaz řízení.

Chorvatsko

Zimní pneumatiky jsou povinné od 15. listopadu do 15. dubna. M+S pneumatiky jsou povinné na hnací nápravě vozidel > 3,5 t.

Sněhové řetězy jsou požadovány pro hnanou nápravu v určitých podmínkách (pokud je vozidlo vybaveno pneumatikami SU).  Sněhové řetězy jsou povinné v některých regionech (Lika/Gorski Kotar).

Pneumatiky s hroty jsou zakázány. V komerčně používaných vozidlech musí být k dispozici lopata na sníh.

Česká republika

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. března v závislosti na zimních podmínkách nebo v případě značky „zimní výbava“. Pneumatiky M+S na hnané nápravě s minimální hloubkou dezénu 6 mm jsou povinné pro vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t.

Možné jiné dopravní značení. Sněhové řetězy jsou povinné, pokud je tak uvedeno na dopravním značení, na alespoň 2 záběrových kolech vozidla s 3 a více nápravami.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

DánskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy jsou povoleny od 1. listopadu do 15. dubna.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. listopadu do 15. dubna. Pneumatiky s hroty by měly být v tomto období namontovány na všech kolech.
EstonskoZimní pneumatiky jsou povinné (radiální pneumatiky s min. hloubkou dezénu 3mm) od 1. prosince do 1. března (také od října do dubna v závislosti na počasí). Těžší vozidla nevyžadují zimní pneumatiky, ale minimální hloubka dezénu 3 mm je povinná.Sněhové řetězy jsou povinné, pokud jsou vyznačeny dopravními značkami, alespoň na 2 hnacích kolech vozidel se 3 nebo více nápravami.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 15. října do 31. března.
FinskoPokud převládají zimní povětrnostní podmínky, je nutné jezdit se zimními pneumatikami od 1. listopadu do 31. března. Hnací nápravy bez řízení musí být vybaveny pneumatikami 3PMSF nebo POR nebo hroty. Pneumatiky označené M+S povolené do 30.11.2024. Na hnací nápravě min. 5 mm a všechny ostatní nápravy min. hloubka dezénu 3 mm.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. listopadu do 31. března, pokud převládají zimní podmínky. Test opotřebení vozovky pneumatikami s hroty není vyžadován. 
FrancieZimní výbava je povinná pro vozidla jedoucí po silnicích označených značkou B26 a/nebo B58. Od roku 2021 platí následující změny: Od 1. listopadu do 31. března podle uvážení místních úřadů (prefektury) musí být vozidla> 3,5 t celkové hmotnosti vybavena pneumatikami 3PMSF (minimálně dvě pneumatiky 3PMSF na jedné řízené nápravě a minimálně ze dvou pneumatik 3PMSF na jednu hnací nápravu) nebo sněhovými řetězy na hnací nápravě. U již používaných pneumatik M+S platí přechodné období do roku 2024.Použití sněhových řetězů, pokud je určeno dopravním značením.Vozidla o celkové hmotnosti < 3,5 t: pneumatiky s hroty povoleny od první soboty před 11. listopadem do poslední neděle v březnu, max. rychlost 90 km/h. Vozidla s pneumatikami s hroty musí být označena samolepkou. Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro automobily
o celkové hmotnosti > 3,5 t.
Německo

Za zimních povětrnostních podmínek musí být vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t vybavena pneumatikami označenými 3PMSF na kolech trvale poháněných náprav a předních řízených náprav. Do 30. září 2024 jsou akceptovány pouze pneumatiky M+S vyrobené před 1. lednem 2018.

Použití sněhových řetězů, pokud je určeno dopravním značením. Pneumatiky s hroty zakázány.
Výjimka: trasa přes „Kleines Deutsches Eck“.

Pokuta 60 € za nevhodné pneumatiky, 80 € v případě přerušení provozu kvůli nevhodných pneumatikám, 100 € za způsobení nebezpečné situace kvůli nevhodným pneumatikám, 120 € za způsobení nehody kvůli nevhodným pneumatikám.

Plus 1 bod každá pokuta
(Flensburg Point System).

Velká BritánieŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny, ale pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem, pokud nedojde k poškození povrchu vozovky. Jinak hrozí vymáhání náhrady škody.
MaďarskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy jsou povoleny na silnicích pokrytých sněhem a ledem. Použití může být povinné z důvodu zvláštních klimatických podmínek (max. rychlost 50 km/h). V zimních podmínkách může být zamítnut vjezd pro zahraniční vozidla, pokud nemají sněhové řetězy ve vozidle.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
IrskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny, ale pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem, max. rychlost 96/112 km/h (státní silnice/dálnice).
IslandV období od 1. listopadu do 15. dubna musí být nákladní automobily a autobusy vybaveny pneumatikami s hloubkou dezénu nejméně 3,0 mm.Sněhové řetězy jsou povoleny pouze tam, kde nehrozí poškození silnice.
ItálieSněhové řetězy jsou povoleny pouze tam, kde nehrozí poškození silnice.Protismykové zařízení (např. sněhové řetězy) musí být ve vozidle.Zimní směrnice RU/1580 platí pouze pro následující kategorie vozidel: M1, N1 a O1. V případě sněžení může policie zakázat provoz na části dálnice.
KosovoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy pro hnací nápravy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek
a podmínek.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Autobusy a nákladní auta musí mít ve výbavě lopatu na sníh.
Lotyšsko

Zimní pneumatiky (M+S) s min. hloubkou dezénu 4 mm povinné pro vozidla o celkové hmotnosti < 3,5 t od 1. prosince do 1. března. Těžší vozidla nevyžadují zimní pneumatiky, ale minimální hloubka dezénu 3 mm je povinná.

Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny, od 1. října do 30. dubna pro vozidla o celkové hmotnosti > 3.5 t.
LichtenštejnskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky. Nicméně vyvstávají otázky odpovědnosti za způsobené škody, pokud jsou používány nevhodné pneumatiky.
Vybavení vozidla musí odpovídat povětrnostním podmínkám.
Sněhové řetězy povoleny. Nejsou nutné v údolích.
V horách dopravní značky signalizují, zda jsou sněhové řetězy povinné.
Vozidla o celkové hmotnosti > 7,5 t: pneumatiky s hroty povoleny od 1. listopadu do 30. dubna, max. rychlost 80 km/h. Všechny kola by měly být vybaveny pneumatikami
s hroty. Vozidla s pneumatikami s hroty musí být označeny samolepkou.
LitvaZimní pneumatiky jsou povinné pro vozidla s celkovou hmotností < 3,5 t od 1. listopadu do 1. dubna. U vozidel s vyšší hmotností nejsou vyžadovány zimní pneumatiky, avšak minimální hloubka dezénu 1,6 mm je povinná. Těžší vozidla nevyžadují zimní pneumatiky, ale minimální hloubka dezénu 1,6 mm je povinná.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. listopadu do 1. dubna.
LucemburskoVšechny hnací nápravy na nákladních autech a autobusech musí být vybaveny zimními pneumatikami (M+S) v zimních podmínkách (sníh, led, náledí).Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
MakedónieŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy musejí být přepravovány ve vozidle od 15. října do 15. března, pokud má vozidlo namontovány pouze standardní pneumatiky.V autobusech a těžkých nákladních vozidlech musí být k dispozici lopata na sníh. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Černá HoraZimní pneumatiky povinné od listopadu do dubna na konkrétních silnicích, stanovené ministerstvem policie: M+S s min. hloubkou dezénu 4 mm.Sněhové řetězy pro pneumatiky na hnané nápravě musí být ve vozidle. Použití v souladu
s dopravními značkami a podmínkami.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Autobusy a nákladní vozidla musí mít lopatu na sníh.
NizozemskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy nejsou povoleny na veřejných cestách.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Norsko

Vozidla t o celkové hmotnosti > 3,5 musí být od 15. listopadu do 31. března vybavena zimními pneumatikami: pneumatiky 3PMSF na hnací nápravě a přední řízené


Vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t musí být vybaveny sněhovými řetězy v období, kdy je
povoleno používat pneumatiky s hroty. Nákladní vozidlo s návěsem/přívěsem musí mít s sebou 7 řetězů.

Hroty povoleny pouze na zimních pneumatikách. Pneumatiky s hroty (průměrný přesah 1,7 mm) povoleny od 1. listopadu do první neděle po Velikonocích. V „Nordland, Troms a Finnmark“ od 16 . října do 30. dubna. Tahače a návěsy: Pneumatiky s hroty na stejné nápravě. Pokud na dvojmontáži, pak stačí na jedné pneumatice. 
PolskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem. Na silnicích, kde jsou v zimě povinné sněhové řetězy, je odpovídající dopravní značení.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
PortugalskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy dočasně povinné, pokud je uvedeno dopravním značením (stává se to pouze v nejvyšší polohách).Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
RumunskoV případě zimních jízdních podmínek jsou povinné M+S nebo zimní pneumatiky na hnací nápravě všech vozidel o celkové hmotnosti > 3,5 t a vozidla přepravující osoby (s více než 9 sedadly).Vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t musí být vybavena sněhovými řetězy, které je nutné nasadit kde to určují příslušné dopravní značky.Lopata a písek povinná pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
RuskoOčekává se zavedení nové technické směrnice. V prosinci, lednu a únoru musejí být osobní vozidla, dodávky, nákladní vozidla a autobusy vybaveny na všech nápravách pneumatikami M+S nebo pneumatikami se symbolem 3PMSF (symbolem sněhové vločky na horském štítu se třemi vrcholy). Minimální hloubka dezénu: 4 mm.Sněhové řetězy jsou doporučené, nikoli však povinné.Pneumatiky s hroty jsou zakázány v letních měsících (červen, červenec, srpen).
SrbskoZimní pneumatiky (M+S) s min. hloubkou dezénu 4 mm jsou povinné od listopadu do dubna. Použití podle dopravních značek a podmínek.Sněhové řetězy pro hnací nápravu musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek
a podmínek.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Autobusy a nákladní auta musí mít ve výbavě lopatu na sníh.
SlovenskoZimní pneumatiky (M+S) s min. hloubkou dezénu 3 mm jsou povinné od 15. listopadu do 31. března na hnací nápravě pro nákladní automobily o celkové hmotnosti > 3,5 t. Sněhové řetězy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek a podmínek.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Slovinsko

Od 15. listopadu do 15. března platí pro vozidla > 3,5 t specifické požadavky:

Možnost 1: Pneumatiky se zimním dezénem alespoň na hnané nápravě s min. hloubkou dezénu 3 mm.

Možnost 2: Pneumatiky se standardním dezénem, v případě zimních podmínek musí být namontovány sněhové řetězy na hnané nápravě.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle o celkové hmotnosti > 3,5 t, pokud nemá namontovány
žádné zimní pneumatiky.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
ŠpanělskoNa vysokohorských silnicích s červenou úrovní (15/TV-87) jsou vyžadovány zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm: Vozidla s hmotností vyšší než 7,5 t zde nesmí jezdit, pro vozidla s nižší hmotností je provoz omezen na nezbytnou dopravu s některými dalšími omezeními.Vysokohorské silnice s červeným označením (15/TV-87): Sněhové řetězy pro vozidla s celkovou hmotností mezi 3,5 t a 7,5 t a autobusy, jestliže nejsou namontovány zimní pneumatiky.Použití pneumatik s hroty o délce až 2 mm je povoleno na zasněžených silnicích.
Švédsko

Za zimního počasí je minimální hloubka dezénu 5 mm na všech nápravách kromě přívěsů (1,6 mm). Vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t musí být vybavena pneumatikami 3PMSF, POR nebo hroty na přední a hnací nápravě, na ostatních nápravách jsou rovněž povoleny pneumatiky M+S. Do 30. listopadu 2024 je povoleno používat M+S (speciálně vyvinuté pro zimu) na všech nápravách.

Je doporučeno vozit sněhové řetězy ve vozidle.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. října do 15. dubna. V závislosti na povětrnostních podmínkách může být toto období prodlouženo.  Maximálně 50 hrotů na obvodový metr pneumatiky vyrobené po 1. červenci 2013. Prosím informujte se o výjimkách pro konkrétní silnice.
ŠvýcarskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik. V zimních podmínkách (např. v alpských průsmycích) mohou platit místní předpisy. V případě nehody na letních pneumatikách v zimních podmínkách nese řidič odpovědnost. Pouze pneumatiky s označením 3PMSF jsou považovány za vhodné pneumatiky do zimních podmínek. Minimální hloubka dezénu pro zimní pneumatiky 1,6 mm, doporučená hloubka dezénu 4 mm.Pokud orgány oznámí povinnost sněhových řetězů, jsou povoleny pouze sněhové řetězy. Použití sněhových řetězů v případě příslušných dopravních značek a podmínek (vozidla s pohonem všech čtyř kol mohou být vyloučena).Pneumatiky s hroty jsou povoleny pro vozila s celkovou hmotností < 7,5 t od 1. listopadu do 30. dubna na zasněžených silnicích. Max. rychlost 80 km/h. Pneumatiky s hroty musí být označeny nálepkou 80 km/h. 
Turecko

Zimní pneumatiky s min. hloubkou dezénu 4 mm nutné pro vozidla používaná pro osobní a nákladní dopravu na regionálních silnicích v období od 1. prosince do 1. dubna. V hranicích provinčnií se místní guvernéři rozhodují, zda prosadí regulaci zimních pneumatik, a učiní nezbytná oznámení podle průměrných místních teplot. V povinné lhůtě by zimní pneumatiky měly mít na bočnici symbol (M+S) nebo symbol sněhové vločky (3PMSF) nebo obojí.

Používání sněhových řetězů na vozidle nezbavuje řidiče povinnosti používat zimní pneumatiky.Pouze pneumatiky s hroty mohou nahrazovat na ledu zimní pneumatiky.
Hloubka dezénu by měla být měřena od středu dezénu. 
UkrajinaŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny.


V současné době nám nejsou známá obecná pravidla pro zimní pneumatiky / předpisy pro sněhové řetězy pro nákladní auta v následujících zemích: Kypr, Řecko, Malta.

Prosím seznamte se s dopravními předpisy v jednotlivých zemích pro speciální pravidla na používání sněhových řetězech a pneumatik s hroty. I přes pečlivé prozkoumání nemůžeme zaručit, že údaje jsou správné a úplné.