Produkty pro nákladní vozidla a autobusy

continental cashback

Evropské předpisy

Evropské předpisy pro zimní výbavu nákladních vozidel a autobusů - zima 2017/2018

ZeměPředpisy pro pneumatikyPředpisy pro sněhové řetězyDalší informace

 

Albánie

 

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.

 

Sněhové řetězy pro hnací nápravy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek a podmínek.

 

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Rakousko

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 15. dubna. Riziko zákazu jízdy a vysoké pokuty, pokud nedodržujete předpisy (35 až 5000 €). Nákladní automobily > 3,5 t musí mít M+S pneumatiky.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle alespoň pro dvě záběrové pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna. Platí výjimky pro autobusy veřejné hromadné přepravy. Použití na silnicích pokrytých sněhem a ledem.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t.

Belgie

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky.
Symetrická montáž povinná pro M+S a zimní pneumatiky.

Sněhové řetězy povolené pouze na silnicích pokrytých sněhem a/nebo ledem.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Bosna-

Herzegovina

Zimní pneumatiky jsou povinné od 15. listopadu do 15. dubna u vozidel s více než 8 sedadly a pro vozidla > 3,5 t ve 2 možnostech.

Možnost 1: Pneumatiky se zimním dezénem na hnané nápravě s min. hloubkou dezénu 4 mm.

Možnost 2: Pneumatiky se standardním dezénem s min. hloubkou dezénu 4 mm, v případě zimních podmínek (např. sněhová vánice, mrznoucí déšť) musí být namontovány sněhové řetězy na hnané nápravě.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle alespoň pro jednu hnací nápravu od 15. listopadu do 15. dubna. 

Ve vozidle musí být k dispozici lopata na sníh a pytel písku vážící mezi 25 a 50 kg. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Bělorusko

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.

Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.

Pneumatiky s hroty jsou povoleny.

Bulharsko

Od 15. listopadu do 1. března jsou povinné letní nebo zimní pneumatiky s minimální hloubku dezénu 4 mm.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle od 1. listopadu do 31. března. Použití je povinné na horských průsmycích při označení dopravními značkami.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Bez adekvátního zimního vybavení může být odmítnut vstup do země.

Chorvatsko

Zimní pneumatiky jsou povinné od 15. listopadu do 15. dubna. M+S pneumatiky jsou povinné na hnací nápravě vozidel > 3,5 t.

Sněhové řetězy požadované pro hnanou nápravu v určitých podmínkách. Sněhové řetězy
povinné v regionu Lika/Gorski Kotar.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány. V komerčně používaných vozidlech musí být k dispozici lopata na sníh.

Česká republika

Zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 31. března v závislosti na aktuálních zimních podmínkách (sníh, led, námraza), nebo v případě značky „zimní výbava“.
M+S pneumatiky jsou povinné na hnací nápravy vozidel o celkové hmotnosti >3,5 t s hloubkou dezénu min. 6 mm.

Sněhové řetězy jsou povinné, pokud je uvedeno dopravním značením na alespoň 2 hnacích kolech vozidla s 3 a více nápravami.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

DánskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy jsou povolené od 1. listopadu.Pneumatiky s hroty jsou povolené od 1. listopadu do 15. dubna. Pneumatiky s hroty by měly být montovány na všech kolech v tomto období.
EstónskoZimní pneumatiky jsou povinné (radiální pneumatiky s min. hloubku dezénu 3 mm) od 1. prosince do 1. března (také od října do dubna v závislosti na počasí).Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t.
FinskoVozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t s min. hloubkou 1,6 mm dezénu.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty povoleny od 1. listopadu do prvního pondělí po Velikonocích. V závislosti na povětrnostních podmínkách může být tato doba prodloužena. Max. rychlost 80 km/h pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5t. Povolené jsou: průměrný hrot max. 1,5 mm
a max. 50 hrotů na metr obvodu u pneumatik vyrobených po 1. červenci 2013.
FrancieŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky. Výjimky jsou vyznačeny dopravními značkami.Použití sněhových řetězů, pokud je určeno dopravním značením.Vozidla o celkové hmotnosti < 3,5 t: pneumatiky s hroty povoleny od první soboty před 11. listopadem do poslední neděle v březnu, max. rychlost 90 km/h. Vozidla s pneumatikami s hroty musí být označena samolepkou. Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro automobily
o celkové hmotnosti > 3,5 t.
Německo

Požadavky na zimní vybavení podle situace. Vozidla o celkové hmotnosti <3,5 t musí být vybaveny pneumatikami s alpským symbolem (3 PMSF) od 1. ledna 2018 na všech nápravách.

Vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t musí být vybavena pneumatikami s alpským symbolem (3 PMSF) na trvalých hnaných nápravách, nejpozději od 1. ledna 2020 na předních řízených nápravách.

Použití sněhových řetězů, pokud je určeno dopravním značením. Pneumatiky s hroty zakázány.
Výjimka: trasa přes „Kleines Deutsches Eck“.

Pokuta 60 € za nevhodné pneumatiky, 80 € v případě přerušení provozu kvůli nevhodných pneumatikám, 100 € za způsobení nebezpečné situace kvůli nevhodným pneumatikám, 120 € za způsobení nehody kvůli nevhodným pneumatikám.

Plus 1 bod každá pokuta
(Flensburg Point System).

Velká BritánieŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty povoleny, pokud nedojde k poškození povrchu vozovky. Jinak náhrada škody možná.
MaďarskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy jsou povoleny na silnicích pokrytých sněhem a ledem. Použití může být povinné z důvodu zvláštních klimatických podmínek (max. rychlost 50 km/h). V zimních podmínkách může být zamítnut vjezd pro zahraniční vozidla, pokud nemají sněhové řetězy ve vozidle.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
IrskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny, max. rychlost 96/112 km/h (státní silnice/dálnice).
ItálieŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Protismykové zařízení (např. sněhové řetězy) musí být ve vozidle.Zimní směrnice RU/1580 platí pouze pro následující kategorie vozidel: M1, N1 a O1. V případě sněžení může policie zakázat provoz na části dálnice.
KosovoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy pro hnací nápravy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek
a podmínek.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Autobusy a nákladní auta musí mít ve výbavě lopatu na sníh.
Lotyšsko

Zimní pneumatiky (M+S) povinné pro vozidla o celkové hmotnosti < 3,5 t od 1. prosince do 1. března. Min. hloubka dezénu 3 mm.

Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny, od 1. října do 30. dubna pro vozidla o celkové hmotnosti > 3.5 t.
LichtenštejnskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky. Nicméně vyvstávají otázky odpovědnosti za způsobené škody, pokud jsou používány nevhodné pneumatiky.
Vybavení vozidla musí odpovídat povětrnostním podmínkám.
Sněhové řetězy povoleny. Nejsou nutné v údolích.
V horách dopravní značky signalizují, zda jsou sněhové řetězy povinné.
Vozidla o celkové hmotnosti > 7,5 t: pneumatiky s hroty povoleny od 1. listopadu do 30. dubna, max. rychlost 80 km/h. Všechny kola by měly být vybaveny pneumatikami
s hroty. Vozidla s pneumatikami s hroty musí být označeny samolepkou.
LitvaZimní pneumatiky povinné pro vozidla o celkové hmotnosti < 3,5 t od 1. listopadu do 1. dubna.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. listopadu do 1. dubna.
LucemburskoVšechny hnací nápravy na nákladních autech a autobusech musí být vybaveny zimními pneumatikami (M+S) v zimních podmínkách (sníh, led, náledí).Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
MakedónieŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Musí být přepravovány ve vozidle od 15. října do 15. března, pokud má vozidlo namontovány pouze standardní pneumatiky.Autobusy a těžká nákladní auta musí mít na palubě lopaty na sníh.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Černá HoraPneumatiky označené symbolem M+S nebo zimní pneumatiky jsou povinné od listopadu do dubna na silnicích, specifikovaných ministerstvem policie.
Min. hloubka dezénu 4 mm.
Sněhové řetězy pro pneumatiky na hnané nápravě musí být ve vozidle. Použití v souladu
s dopravními značkami a podmínkami.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Autobusy a nákladní vozidla musí mít lopatu na sníh.
NizozemskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy nejsou povoleny na veřejných cestách.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Norsko

Od 15. listopadu do 31. března musí být vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t vybavena zimními pneumatikami (M+S) na všech nápravách s minimální hloubkou dezénu 5 mm.
Seznam se schválenými zimními pneumatikami najdete na www.stro.no.


Vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t musí být vybaveny sněhovými řetězy v období, kdy je
povoleno používat pneumatiky s hroty. Nákladní vozidlo s návěsem/přívěsem musí mít s sebou 7 řetězů.

 Pneumatiky s hroty (průměrný přesah 1,7 mm) povoleny od 1. listopadu do první neděle po Velikonocích.
V „Nordland, Troms a Finnmark“ od 16 . října do 30. dubna.
Tahače a návěsy: Pneumatiky s hroty na stejné nápravě. Pokud na dvojmontáži, pak stačí na jedné pneumatice. V Trondheimu a Oslu je účtován poplatek za použití pneumatik
s hroty: denní lístky lze získat v automatech podél hlavních silnic nebo telefonicky a prostřednictvím SMS (odeslání z norského, švédského nebo dánského telefonního
čísla). Měsíční a roční jízdenky pro Trondheim mohou být zakoupeny v Úřadu v Trondheim City Parking Office v Erling, Skakkes Gate 40, 7012 Trondheim. Denní lístek stojí kolem 3,90 €, měsíční lístky asi 52 € a roční lístek asi 155 € (náklady se zdvojnásobují pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t). Porušení předpisu je pokutováno 97 €.
PolskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem. Na silnicích, kde jsou v zimě povinné sněhové řetězy, je odpovídající dopravní značení.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
PortugalskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy dočasně povinné, pokud je uvedeno dopravním značením (stává se to pouze v nejvyšší polohách).Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
RumunskoV případě zimních jízdních podmínek jsou povinné M+S nebo zimní pneumatiky na hnací nápravě všech vozidel o celkové hmotnosti > 3,5 t a vozidla přepravující osoby (s více než 9 sedadly).Vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t musí být vybavena sněhovými řetězy, které je nutné nasadit kde to určují příslušné dopravní značky.Lopata a písek povinná pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
RuskoV měsících: prosinec, leden, únor musí být osobní vozidla, dodávky, nákladní vozidla a autobusy vybaveny na všech nápravách pneumatikami označenými M+S nebo se symbolem 3PMSF. Minimální hloubka dezénu 4 mm.Sněhové řetězy jsou doporučeny, ne povinné.Pneumatiky s hroty jsou zakázány v letních měsících (červen, červenec, srpen).
SrbskoPneumatiky označené symbolem M+S nebo zimní pneumatiky jsou povinné od listopadu do dubna. Min. hloubka dezénu 4 mm. Použití podle dopravních značek a podmínek.Sněhové řetězy pro hnací nápravu musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek
a podmínek.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Autobusy a nákladní auta musí mít ve výbavě lopatu na sníh.
SlovenskoZimní/M+S pneumatiky jsou povinné pro kamiony o celkové hmotnosti > 3,5 t od 15. listopadu do 31. března na alespoň jedné hnací nápravě (min. hloubka dezénu 3 mm). Sněhové řetězy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek a podmínek.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Slovinsko

Od 15. listopadu do 15. dubna pro vozidla > 3,5 t existuje povinnost ve 2 možnostech:

Možnost 1: Pneumatiky se zimním dezénem alespoň na hnané nápravě s min. hloubkou dezénu 3 mm.

Možnost 2: Pneumatiky se standardním dezénem, v případě zimních podmínek musí být namontovány sněhové řetězy na hnané nápravě.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle o celkové hmotnosti > 3,5 t, pokud nemá namontovány
žádné zimní pneumatiky.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
ŠpanělskoSilnice ve vysokých horách (15/TV-87): Mohou jezdit autobusy s pneumatikami s 3PMSF symbolem na všech pozicích a s minimální hloubkou dezénu 4 mm. Mohou jezdit vozidla o celkové hmotnosti mezi 3,5 t a 7,5 t pouze pro přepravu odpadků, potravin a asistenční vozidla se zimními pneumatikami na všech pozicích s min. hloubkou dezénu 4mm. Ostatním nákladním vozidlům není povolena jízda.Silnice ve vysokých horách (15/TV-87): Sněhové řetězy pro vozidla o celkové hmotnosti mezi 3,5 t a 7,5 t a autobusy, jestliže nejsou namontovány zimní pneumatiky.Použití pneumatik s hroty až 2 mm dlouhými je povoleno na zasněžených silnicích.
Švédsko

Od 1. prosince do 31. března musí být vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t vybavena zimními pneumatikami (M+S) na hnaných nápravách s minimální hloubkou dezénu 5 mm. Pro pneumatiky na řízených a návěsových nápravách není označení M+S povinné. Min. hloubka dezénu je 5 mm pro řízené nápravy a 1,6 mm pro návěsy.

Schválené zimní pneumatiky naleznete zde www.stro.se.

Je doporučeno vozit sněhové řetězy ve vozidle.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. října do 15. dubna. V závislosti na povětrnostních podmínkách může být toto období prodlouženo. Maximálně 50 hrotů na obvodový
metr pneumatiky vyrobené po 1. červenci 2013. Prosím, informujte se o výjimkách pro konkrétní silnice.
ŠvýcarskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky, pouze v zimních podmínkách (např. alpské cesty). Min. hloubka dezénu zimní pneumatiky 1,6 mm. V případě nehody se standardními pneumatikami v zimních podmínkách vlastní odpovědnost.Pokud orgány oznámí povinnost sněhových řetězů, jsou povoleny pouze sněhové řetězy (platí i pro vozidla s pohonem čtyř kol). Použití sněhových řetězů podle příslušných dopravních značek a podmínek.Pneumatiky s hroty jsou povoleny pro vozidla < 3,5 t od 1. listopadu do 30. dubna, nebo na zasněžených silnicích. Max. rychlost 80 km/h. Pneumatiky s hroty musí být označeny nálepkou 80 km/h.
Turecko

Používání zimních pneumatik je povinné od 1. prosince do 1. dubna. V případě změny průměrných teplot oznámí místní guvernér zpřísnění opatření užívání zimních pneumatik. Je povinné používat zimní pneumatiky na hnaných nápravách nákladních vozidel a na všech nápravách menších užitkových vozidel, minibusů a osobních aut. Každá pneumatika vyměněná během jízdy musí být nahrazena zimní pneumatikou. Zimní pneumatiky s označením M+S symbolem, alpským symbolem nebo oběma symboly na bočnici. Zimní pneumatiky mají mít hloubku dezénu minimálně 4 mm pro nákladní automobily a autobusy a 1,6 mm menší užitková vozidla a osobní auta.

Používání sněhových řetězů na vozidle nezbavuje řidiče povinnosti používat zimní pneumatiky.Pouze pneumatiky s hroty mohou nahrazovat na ledu zimní pneumatiky.
Hloubka dezénu by měla být měřena od středu dezénu. 
UkrajinaŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny.


V současné době nám nejsou známá obecná pravidla pro zimní pneumatiky / předpisy pro sněhové řetězy pro nákladní auta v následujících zemích: Kypr, Řecko, Malta. Prosím seznamte se s dopravními předpisy v jednotlivých zemích pro speciální pravidla na používání sněhových řetězech a pneumatik s hroty.

I přes pečlivé prozkoumání nemůžeme zaručit, že údaje jsou správné a úplné.

K zajištění ideálního prostředí na našich webových stránkách používáme soubory cookie. Kliknutím sem získáte další informace, popřípadě budete moci změnit nastavení souborů cookie.