Produkty pro nákladní vozidla a autobusy

stage_goods_TT

Truck Tires Goods

Continental představuje tři řešení pneumatik pro udržitelnou přepravu na krátké a dlouhé vzdálenosti

20/09/2022
Continental_PP_Klaus_Kreipe

„Continental je nedílnou součástí efektivní a udržitelné přepravy budoucnosti,“ říká Klaus Kreipe, který vede obchod s originálním vybavením Continental Tires v Evropě, na Středním východě a v Africe (EMEA).

  • Koncepční pneumatika Conti Urban navržená pro udržitelnou veřejnou dopravu. Podíl recyklovaných a obnovitelných surovin více než 90 procent po protektorování
  • Exkluzivní prototyp: speciální pneumatiky pro nový přívěs, který hybridizuje dieselová nákladní vozidla
  • Dlouhá vzdálenost: nový a vylepšený EfficientPro Gen 3+ s menším valivým odporem

Na veletrhu IAA Transportation 2022 v Hannoveru předvádí Continental řadu vysoce inovativních řešení pneumatik zaměřených na zlepšení udržitelnosti osobní a nákladní dopravy na krátké i dlouhé vzdálenosti. Například s Conti Urban uvádí výrobce pneumatik premiéru koncepční pneumatiky speciálně navržené pro elektrifikovanou autobusovou a dodávkovou dopravu budoucnosti. Podíl obnovitelných a recyklovaných surovin v tomto prototypu, který je již schválen pro silniční provoz a brzy by mohl vstoupit do testovací fáze u zákazníků, je téměř 50 procent. Již po jednom protektorování se toto číslo zvýší na více než 90 procent. Koncepční pneumatika byla také speciálně optimalizována z hlediska hladiny hluku. Continental je přesvědčen, že větší udržitelnost je nezbytná v sektoru městské osobní a nákladní dopravy. Zejména v důsledku stále rostoucí poptávky po městské osobní a nákladní dopravě roste i počet registrovaných elektrifikovaných městských autobusů. Podle Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) se počet nových registrací elektrobusů v Evropské unii v roce 2021 nadále výrazně zvyšoval, přičemž jejich podíl na trhu v tomto roce vzrostl na 10,6 procenta. Ve stejném období již elektrobusy tvořily více než 30 procent nových registrací autobusů v Evropské unii. Studie trhu předpovídají roční míru růstu až 35 procent od roku 2021 do roku 2025.

Výrobce pneumatik také uvádí premiéru nového prototypu pneumatiky speciálně navrženého pro nový koncept přívěsu s plně elektrickou hnací nápravou. Společnost Continental je výhradním vývojovým partnerem tohoto inovativního přívěsu od společnosti Trailer Dynamics, který je navržen tak, aby hybridizoval tahače nákladních vozidel pomocí přívěsu na baterie, a tak snížil jejich emise CO2.

S EfficientPro Gen 3+ představuje výrobce prémiových pneumatik upgrade své pneumatiky EfficientPro na dlouhé vzdálenosti, která je známá zejména v oblasti originálního vybavení nákladních vozidel. Jeho valivý odpor byl speciálně optimalizován, díky čemuž je velmi energeticky účinný.

Na veletrhu Continental také předvede svůj digitální systém správy pneumatik ContiConnect 2.0, který umožňuje správcům vozových parků trvale sledovat stav pneumatik a šetřit tak palivo a snižovat emise CO2. Toto sledování také pomáhá předcházet předčasným výměnám pneumatik a neplánovaným prostojům.

„Na IAA Transportation 2022 ukážeme, jak díky naší řadě pneumatik pro užitková vozidla přispíváme k větší udržitelnosti v provozu na krátké i dlouhé vzdálenosti. Continental je nedílnou součástí efektivní a udržitelné přepravy budoucnosti,“ říká Klaus Kreipe, který vede obchod s originálním vybavením Continental Tires v Evropě, na Středním východě a v Africe (EMEA).

Koncepční pneumatika Conti Urban navržená pro skvělou udržitelnost ve veřejné dopravě

Udržitelná koncepční pneumatika Conti Urban společnosti Continental, která je navržena pro elektrifikované městské autobusy a dodávková vozidla v městském prostředí, slaví svou světovou premiéru na IAA Transportation 2022. Tato koncepční pneumatika, která je již schválena pro silniční provoz, obsahuje přibližně 50 procent obnovitelných a recyklovaných surovin. Všechny použité materiály by mohly být v blízké budoucnosti potenciálně nasazeny do sériové výroby. Běhoun Conti Urban – část pneumatiky, která je v kontaktu s vozovkou – obsahuje 68 procent obnovitelných materiálů, včetně řepkového oleje, oxidu křemičitého získaného z popela rýžových slupek a zodpovědně získaného přírodního kaučuku pocházejícího ze společného vývojového projektu. společností Continental a německou agenturou pro rozvojovou pomoc „Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit“ (GIZ). Špičková digitální technologie, místní zapojení do pěstování kaučuku a úzká spolupráce se silnými partnery zde vytvářejí transparentnost a zajišťují vysokou úroveň sledovatelnosti v celém hodnotovém řetězci přírodního kaučuku. Veškerý přírodní kaučuk použitý v běhounu pochází z tohoto projektu. Kromě regenerovaných sazí a recyklované oceli použil Continental k výrobě pneumatiky také materiál Reclaim. Tato recyklovaná pryž pochází primárně z inovativního závodu na protektorování a recyklaci pneumatik pro nákladní automobily společnosti Continental v německém Hannoveru.

Stejně jako většinu pneumatik Continental pro užitková vozidla lze i Conti Urban protektorovat, což je proces, který vdechne nový život opotřebovanému, ale neporušenému plášti pneumatiky výměnou starého běhounu za nový. Pokračující používání pláště, který obsahuje obzvláště vysoký podíl všech materiálů použitých v pneumatice, se vyplácí: „Naše Conti Urban zvyšuje svou udržitelnost ještě více, když se prodlužuje její životnost. Jakmile je pneumatika protektorována, tedy když plášť dostane zcela nový běhoun, podíl obnovitelných a recyklovaných surovin vzroste na více než 90 procent,“ říká Kreipe. „Do roku 2050 chceme ve všech našich výrobcích pneumatik používat 100 procent udržitelným způsobem vyrobené materiály a dosáhnout úplné klimatické neutrality v celém našem hodnotovém řetězci.“

Při navrhování pneumatiky zaměřili vývojáři pneumatik Continental své úsilí na dosažení vysoké energetické účinnosti a optimalizaci emisí hluku. Speciální pryžová směs v běhounu, širší běhoun pneumatiky a speciálně optimalizovaný a výjimečně tuhý profil pomáhají snížit valivý odpor o 7 procent ve srovnání se současnou generací Conti Urban a prodlužují životnost pneumatiky. Jako vždy u Continentalu, to vše bez jakýchkoli kompromisů ohledně výkonnostních vlastností souvisejících s bezpečností.

Chování Conti Urban bylo také speciálně optimalizováno. Frekvence hluku generované při převalování pneumatiky po povrchu vozovky byly distribuovány v širším rozsahu. Výsledkem je, že širší spektrum různých frekvenčních rozsahů zajišťuje nižší vnímanou hladinu hluku. Na pozadí toho je, že zvuky s monotónní frekvencí jsou pro lidské ucho obzvláště nepříjemné. Generování různých frekvencí při stejné hlasitosti na druhou stranu pomáhá zlepšit vnímání hluku jedince. Tímto způsobem chce Continental v budoucnu přispět k dalšímu snižování hluku z městské autobusové a dodávkové dopravy.

Prvotřídní pneumatika Continental pro přívěs s elektrifikovanou hnací nápravou

Dalším vrcholem, který Continental představí na IAA Transportation 2022, je prototyp pneumatiky pro speciální přívěs s elektrifikovanou hnací nápravou. Continental je výhradním vývojovým partnerem společnosti Trailer Dynamics, která na výstavě představí veřejnosti tento inovativní koncept s elektrifikovaným návěsem.

Profil běhounu tohoto prototypu je výjimečně robustní a obsahuje prvky hluboké trakce, jako jsou lamely, pro vysoký výkon po celou dobu životnosti pneumatiky. Speciální směs běhounu navíc zajišťuje dobrou rovnováhu mezi trakcí a kilometrovým výkonem. Finální sériově vyráběná pneumatika bude mít také zesílený paket pásu, aby čelil vlivu pohonu hnané nápravy.

„Náš prototyp pneumatik pro elektrické přívěsy představuje zcela nový segment pneumatik. Má vlastnosti pneumatiky pro hnací nápravu a je určena pro rekuperaci brzdné energie. Má také všechny vlastnosti konvenční přívěsové pneumatiky pro první a třetí nápravu. Skutečný všestranný vůz v pravém slova smyslu je speciálně navržen pro hybridizaci nákladních vozidel,“ říká Kreipe.

Prototyp, který je založen na Conti EcoPlus HT3+ v rozměru 355/50 R 22.5, je již schválen pro silniční provoz a v současné době je testován ve spolupráci s Trailer Dynamics. Zahájení sériové výroby je naplánováno na rok 2025. Elektrifikovaná hnací náprava eMega Liner od Trailer Dynamics okamžitě přemění tahač návěsu se spalovacím motorem na hybridní vozidlo, což znamená, že elektrifikovaný přívěs výrazně snižuje spotřebu nafty a emise CO2 – nejméně o 20 procent podle výrobce.

Conti EfficientPro Gen 3+: optimalizovaný valivý odpor pro sektor originálního vybavení

Conti EfficientPro Gen 3+ je nová a vylepšená verze pneumatiky Continental pro dlouhé vzdálenosti, která je známá zejména v oblasti originálního vybavení nákladních vozidel. Těžiště dalšího vývoje bylo na minimalizaci valivého odporu a tím i spotřeby paliva a emisí CO2 vznikajících při nákladní dopravě. Ve srovnání s předchozím modelem je deklarovaný valivý odpor Conti EfficientPro Gen 3+ pro řízenou a hnací nápravu v rozměru 315/70 R 22,5 asi o 9 procent nižší. V rozměru 385/55 R 22,5, který je určen pro řízenou nápravu, má pneumatika zhruba o 7 procent menší valivý odpor ve srovnání s deklarovanou hodnotou svého předchůdce. Těchto zlepšení bylo dosaženo díky novým pryžovým směsím pro komponenty pneumatik, jako jsou běhouny, a úpravou pásu tak, aby se snížila deformace v oblasti kontaktu běhounu a tím i valivý odpor.

„Konkrétním způsobem jsme upgradovali Conti EfficientPro Gen3+, aby naši zákazníci mohli dále snížit spotřebu paliva a tím i emise CO2 svých vozových parků,“ říká Kreipe.

Interní výpočty VECTO – standardizovaná metoda pro výpočet spotřeby energie vozidla – odhalily, že ve středně velkém vozovém parku skládajícím se z 500 jednotek, z nichž každá ujede v průměru 120 000 kilometrů ročně, může Conti EfficientPro Gen3+ ušetřit až 465 metrických tun emisí CO2. a snížit náklady na palivo o přibližně 300 000 EUR ročně ve srovnání s jeho předchůdcem.

Digitální řešení pro integrovanou správu pneumatik specifickou pro vozový park

S ContiConnect 2.0 společnost Continental také předvádí nejnovější generaci svého komplexního systému správy pneumatik na IAA Transportation 2022. Díky nepřetržitému digitálnímu monitorování stavu zajišťuje systém, aby pneumatiky vždy fungovaly co nejlépe. To šetří palivo, snižuje emise CO2 a zabraňuje neplánovaným výměnám pneumatik a návštěvám servisu, čímž se vyhnete všem nákladným prostojům vozidla, které s tím souvisejí. Zákazníci, kteří implementují ContiConnect 2.0, těží z efektivnějšího vozového parku, snížených nákladů a výrazné úspory času, protože údržbu pneumatik lze plánovat s dostatečným předstihem a provádět ji podle potřeby. Kromě monitorování tlaku a teploty v pneumatikách v reálném čase budou mít správci vozových parků možnost sledovat také najeté kilometry, hloubku dezénu a tím i celkový stav každé jednotlivé pneumatiky ve svém vozovém parku. S ContiConnect 2.0 nabízí Continental svým zákazníkům řadu přizpůsobených řešení, díky nimž je správa vozového parku ještě efektivnější, jednodušší a udržitelnější.

Srdcem funkcí ContiConnect je senzor pneumatiky – a na veletrhu představí výrobce prémiových pneumatik svůj senzor nejnovější generace, který je schopen měřit tlak, teplotu a počet najetých kilometrů zevnitř pneumatiky. V závislosti na aplikaci přenáší data přes konkrétní rádiovou frekvenci nebo přes protokol Bluetooth. Speciálně vyvinutá aplikace Continental, která je k dispozici pro všechny standardní operační systémy chytrých telefonů, také umožňuje kontroly pneumatik na základě dat a umožňuje čtení dat na místě.

Stánek společnosti Continental (C29) na IAA Transportation 2022 se nachází v hale H12.

Kontakt
New content item
Magda Nagy

Marketing Communication CZ/SK 

Continental Barum s.r.o.
Objízdná 1628
76502, Otrokovice
Česká republika

+420 577 513 289