Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image1_lg

EU štítky

Jak číst údaje na štítcích?

EU štítky

V listopadu 2012 byl v EU zaveden nový štítek pro značení pneumatik: na základě tří kritérií poskytuje informace o bezpečnostních a ekologických vlastnostech pneumatiky s důrazem na zvyšování bezpečnosti na cestách a snižování ekologické zátěže. 

Co znamenají údaje na štítku?

Bezpečnost

Přilnavost za mokra je nejkritičtější vlastností z pohledu bezpečnosti a souvisí se schopností pneumatiky rychle vozidlo zastavit na mokré vozovce. Lze ji vyjádřit v délce brzdné dráhy. Rozdíl mezi každou kategorií představuje brzdnou dráhu od jedné do dvou délek vozidla (3 až 6 metrů) při brždění z rychlosti 80 km/hod. Rozdíl mezi kategorií A a F je více než 18 metrů.

Spotřeba paliva

Palivové úspory jsou důležité pro snížení emisí CO2 a nákladů na používání vozidla. Rozdíl mezi každou kategorií představuje snížení nebo zvýšení spotřeby paliva o 0,10-0,15 l/100 km u vozidla s průměrnou spotřebou 6,6 l/100 km.

Hluk

Jedná se o vnější hluk vydávaný pneumatikou a měří se v decibelech.
Čím více černých pásů na štítku, tím je pneumatika hlučnější.

Upozornění: skutečná spotřeba paliva a bezpečnost silničního provozu je závislá především na stylu jízdy řidiče. Mějte na paměti, že:

  • ekologická jízda může výrazně snížit spotřebu paliva,
  • pro optimalizaci přilnavosti za mokra a palivové účinnosti by měl být pravidelně kontrolován tlak v pneumatikách,
  • je třeba vždy přísně dodržovat vzdálenosti mezi vozidly s ohledem na brzdnou dráhu. 

Další informace:

Web Evropské komise: http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm
Wikipedia.org: http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_label

K zajištění ideálního prostředí na našich webových stránkách používáme soubory cookie. Kliknutím sem získáte další informace, popřípadě budete moci změnit nastavení souborů cookie.