Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

Moderní pneumatika je vyrobena z mnoha komponent. Podívejte se na celý výrobní proces krok za krokem.

Výroba pneumatik

Jak se vyrábí pneumatika

Pneumatika je komplexní kombinací složek vyrobených z mnoha přísad. Ale jak se dostaneme od kaučukovníku až na silnici? Výroba pneumatik je vícestupňový proces. Pojďme sledovat pneumatiku Continental během pěti základních výrobních fází:

  • Získávání materiálů a výroba směsí
  • Výroba polotovarů
  • Konfekce pneumatiky
  • Vulkanizace
  • Kontrola kvality

Fáze 1: Kvalitní přísady pro přípravu základních sloučenin

Gumárenský průmysl je zásobován surovinami z řady odvětví zpracovatelského průmyslu. Tyto suroviny se používají k výrobě potřebných směsí.

Ocel. Ocelářský průmysl dodává vysokopevnostní ocel. Ta slouží jako výchozí materiál pro výrobu ocelových kordů a patních lan (ocelového drátu).

Chemické přísady. Chemický průmysl je významným dodavatelem přísad do pneumatik.  Zejména syntetického kaučuku a materiálů použitých pro snížení opotřebení, zlepšujících přilnavost a prodlužujících životnost pneumatiky.

Přírodní kaučuk. Kaučuk se získává ze speciálních stromů pěstovaných na velkých plantážích. Tekutina podobá mléku (latex), která z nich vytéká, se přidáním kyseliny vysráží. Následně je očištěna vodou a lisuje se do pevných balíků pro snadnější přepravu a skladování.

Balíky přírodního a syntetického kaučuku jsou zváženy a smíchány s jinými složkami podle přesných receptů. Při výrobě moderních pneumatik osobních automobilů se použije až dvanáct různých kaučukových směsí.

Textil. Textilní průmysl dodává základní materiály (umělé hedvábí, nylon, polyester a aramidová vlákna) pro výrobu kordů, které slouží jako vyztužení pneumatik.


Fáze 2: Výroba komponentů

Ocelový kord. Předem upravený ocelový kord je dodán na cívce a zaveden do gumovací linky, kde je pogumován jednou vrstvou pryže. Výsledkem je souvislý pás kordu. Tento pás se nařeže pod určeným úhlem na správnou délku podle velikosti pneumatiky a sroluje se k dalšímu zpracování.

Běhoun. Rozpracovaná kaučuková směs z hnětiče je nyní připravena k výrobě běhounu. Šnekový vytlačovací stroj tvaruje pryž do nekonečného pásu běhounu. Po vytlačení se zkontroluje hmotnost, délka a běhoun se ochladí ponořením do vody. Pás běhounu se nařeže na délku podle velikosti pneumatiky. Následně se provede další kontrola hmotnosti jednotlivých kusů.

Textilní kord. Na gumovací linku se zavádí textilní kord, který se pogumuje tenkou vrstvou pryže. Tento nekonečný pás se potom nařeže na požadovanou šířku v úhlu 90° a navine se k dalšímu zpracování.

Ocelové lano. Patní lano se skládá z několika vrstev ocelových drátů. Každý z nich je pogumován pryží.

Bočnice. Bočnice, řezané tak, aby vyhovovaly konkrétnímu rozměru pneumatiky, jsou vyrobeny na vytlačovacím stroji.

Vnitřní guma. V dvouválci se zformuje široká, tenká vrstva vnitřní gumy.

Fáze 3: Konfekce pneumatiky

Nyní může začít konfekce pneumatiky. Na speciálním konfekčním strojním zařízení se seskládají různé polotovary a sestaví se z nich to, čemu se říká „surová pneumatika.“ To se provádí ve dvou stupních: sestavování kostry pláště a nárazníkového pásu/běhounu. Poté se tato „surová pneumatika“ nastříká speciálním postřikem, aby byla připravena k vulkanizaci.

Fáze 4: Vulkanizace

Dostáváme se k vulkanizačnímu lisu. Zde probíhá vulkanizace  -  prováděná po stanovenou dobu za dané teploty a tlaku a  pneumatika dostává svůj konečný tvar. Během tohoto procesu se ze surové pneumatiky stane flexibilní, elastická pneumatika. Lisovací formy mají dezénovou část a popis pláště je na bočnicích.

Fáze 5: Kontrola kvality

Každá jednotlivá fáze výroby - od prohlídky surovin až po expedici hotových pneumatik - je předmětem probíhajícího řízení kvality. Důkladná kontrola kvality je v Continentalu pojata jako vícecestný proces. Hotové pneumatiky Continental prochází:

  • Vizuální kontrolou
  • Rentgenem
  • Testem uniformity

Jakmile pneumatiky projdou veškerými kontrolami a inspekcemi, jsou odesílány do distribučního skladu k expedici.

Vyhledat pneumatiku

Nejrychlejší cesta k perfektní pneumatice