Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image1_lg

Nákup zimních pneumatik

Jaká jsou specifika zimních pneumatik?

Mrazivé teploty a sníh na cestách – při nákupu zimních pneumatik musíte respektovat určitá specifika. Podle čeho se pozná zimní pneumatika? Jaký rozměr pneumatiky je optimální? Jaká označení pneumatik jsou důležitá?

Zimní pneumatiky mají jednak hrubší dezén a výrazné lamely. Díky tomu se na nich nemůže usazovat sníh a bláto. Při poklesu teplot v zimě pod sedm stupňů můžete se zimními pneumatikami lépe brzdit a jízda je bezpečnější. Navíc jsou zimní pneumatiky vyrobeny z měkčí gumové směsi a mají větší hloubku dezénu než letní pneumatiky. V chladném ročním období tak zajišťují optimální přilnavost na vozovce. Důležité údaje k rozměru pneumatik najdete v oddíle věnovaném bočnicím Vašich pneumatik. Kromě toho je v zimě nutné respektovat speciální označení pneumatik. Testy pneumatik Vám mohou při výběru zimních pneumatik pomoci. Doporučujeme Vám, abyste si nechali poradit od odborníka na pneumatiky ve specializovaném servisu.


Všechno důležité jsme pro Vás shrnuli v následujícím videu:

Start

Jaký je správný rozměr pneumatiky?

Správný rozměr pneumatiky můžete zjistit v technickém průkazu vozidla nebo na bočnici svých pneumatik. Na pneumatikách je uveden kód, např. 205/55 R16. Údaj 205/55 přitom udává rozměr pneumatiky. Kromě toho můžete zjistit také šířku pneumatiky, průměr ráfku nebo přípustnou maximální rychlost. Zde najdete další informace o údajích uvedených na bočnici.

Důležité symboly na bočnici zimních pneumatik.

Symbol „M+S“ znamená „Mud and Snow“, tedy bláto a sníh. U pneumatik „M+S“ jsou dezén, dezénová směs nebo konstrukce dimenzovány tak, aby jízdní vlastnosti na sněhu byly oproti běžným pneumatikám lepší. To je důležité zejména při rozjíždění nebo při stabilizaci pohybu vozidla. 

Podle nových zákonných požadavků platí za neomezeně vhodné pro zimní podmínky už jen pneumatiky označené „symbolem sněhové vločky“ (alpským symbolem, popř. piktogramem hory se sněhovou vločkou). Pneumatiky se symbolem M+S jsou naproti tomu stále méně vhodné, protože jejich požadavky neodpovídají nejnovějšímu stavu techniky, a pneumatiky se symbolem M+S jsou považovány za vhodné pro zimní podmínky pouze do 30. září 2024.

I když pneumatiky označené symbolem M+S jsou v některých evropských zemích podle aktuálně platných právních předpisů považovány za zimní, doporučujeme Vám, abyste v zimních podmínkách na vozovce používali zimní pneumatiky se „symbolem sněhové vločky“ na bočnici a hloubkou dezénu minimálně 4 mm.

„Symbol sněhové vločky“ je symbolem bezpečnosti a kontroly na sněhu a ledu. Vlastnosti těchto zimních pneumatik při jízdě na sněhu musí být prokázány v testech a musí splňovat předepsané minimální požadavky. Tyto pneumatiky jsou na sněhu, zledovatělých vozovkách a obecně při nízkých teplotách mimořádně výkonné, co se bezpečnosti a kontroly týče.

Das Symbol M+S steht für „Mut and Snow“.

Označení M+S u pneumatik pro vozy 4x4/SUV

Mnoho SUV a terénních automobilů je vybaveno pneumatikami, které jsou na vnější straně označeny symbolem „M+S“. To proto, že tato kategorie vozidel byla nejdříve nabízena v Severní Americe, kde jsou obvyklé celoroční pneumatiky s označením „M+S“. Co se týče portfolia pneumatik společnosti Continental, platí to například pro produktové řady ContiCrossContact LX, ContiCrossContact LX Sport nebo Conti4x4Contact.


Označení M+S je ve směrnici EU oficiálně definováno následovně: „Pneumatika, jejíž dezén a struktura jsou provedeny tak, aby byla na sněhu výkonnější než běžné pneumatiky“. Výkon pneumatik označených „M+S“ se proto nedefinuje ani neměří. Způsobilost zimních pneumatik pro jízdu na sněhu je v Severní Americe udávána takzvaným symbolem sněhové vločky. Pouze pneumatiky, které tyto požadavky splňují nebo překračují, mohou být symbolem sněhové vločky označeny.

Tipy pro bezpečný začátek zimy – souhrnně

V zimě jsou pneumatiky vystaveny většímu namáhání než v létě, protože chladné roční období s sebou nese speciální nebezpečí a rizika. Majitelé vozidel proto musí dodržovat důležité body, aby se optimálně přizpůsobili změněným povětrnostním podmínkám. Na následujících vyobrazeních najdete užitečné tipy a informace – kompaktně a souhrnně: