Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Tipy, jak skladovat zimní pneumatiky během letní sezóny

20/03/2015
New content item

Pokud chcete maximálně prodloužit životnost Vašich zimních pneumatik, neskladujte je na půdě, volném prostranství či v dílně. Zásadní je rovněž poloha, v níž jsou pneumatiky skladovány a péče, kterou jim věnujete poté, co Vaše auto přezujete na letní pneumatiky.


Ale hezky popořádku…

Poté, co zimní pneumatiky nahradíte letními, je žádoucí je řádně očistit. Nebojte se vody, čisticích prostředků a kartáče. Pneumatiky je třeba zbavit nečistot, které se na nich nahromadily během celé zimní sezóny. Nejenže se Vám s čistými pneumatikami bude lépe manipulovat, ale také prodloužíte jejich životnost.

Poté, co budou Vaše pneumatiky řádně očištěny a vysušeny (!) je vhodné je uložit do igelitového pytle kdy platí, že čím více sucha a méně vzduchu, tím lépe (někteří nadšenci pneumatiky dokonce skladují ve vakuových pytlech, ze kterých odsají veškerý vzduch. Tímto zpomalíte přirozený proces stárnutí materiálů, z nichž je pneumatika vyrobena, zamezíte možnosti vzniku plísní a celkovému usazování nečistot na pneumatice. Zároveň také zpomalíte proces vysušování maziva, jímž jsou potřeny disky kol.

Doporučení, v jaké poloze pneumatiky skladovat, se odvíjí od toho, jestli skladujete pneumatiky i s ráfky, či pneumatiky bez ráfků. Níže jsme pro Vás připravili přehled doporučených poloh skladování pneumatiky pro obě varianty.

Pneumatiky je vhodné skladovat na tmavém místě (materiálu, z nichž je pneumatika vyrobena, škodí UV záření) s teplotami pohybujícími se pod běžnou pokojovou teplotou, ideálně mezi 10 – 15  °C. Z tohoto důvodu není vhodné pneumatiky skladovat jak na volně na otevřeném prostranství (zde jim škodí jak UV záření, vysoké letní teploty), tak půdě (zde bývají během léta zpravidla dost vysoké teploty) a domácí dílně (kde je zpravidla zvýšená prašnost a vyšší teploty). Kde tedy pneumatiky skladovat? Nejlépe v pravidelně větraném sklepě (pozor na vlhkost).

Žádoucí je rovněž to, aby v okolí pneumatik nebyl umístěn žádný zdroj ozónu, např. fluorescenční zařízen a elektromotory (kompresory). Ozón má totiž na pneumatiky silně negativní vliv.


Nedůvěřujte slepě Vašemu pneuservisu

Jak jste se dozvěděli na výše uvedených řádcích, správné skladování pneumatik má řadu pravidel. Pokud si pneumatiky necháváte skladovat v pneuservisu, prověřte si důkladně, v jakých podmínkách jsou Vaše pneumatiky uloženy. Ne každý pneuservis má totiž vhodné vybavení. Pokud zjistíte, že je způsob skladování používaný pneuservisem není ideální, zvažte, jestli Vašim pneumatikám nebude lépe u Vás doma.