Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Nevěřte slepě EU štítkům na pneumatikách

27/04/2015

Například rozdíl v délce brzdné dráhy pneumatiky s označením 225/50 R17 W činí u pneumatik se štítkem A testovaných magazínem Auto Motor und Sport až 6 metrů! Některé „áčkové“ pneumatiky v testu tohoto magazínu dokonce vůbec neuspěly. Naplňují se tedy předpoklady, že někteří výrobci pneumatik budou hodnocení svých produktů uměle navyšovat tak, aby zvýšili jejich hodnotu v očích zákazníků.


Autoři magazínu Auto Motor und Sport testovali pneumatiky společností Continental, Dunlop, Goodyear, Hankook, Nokian, Uniroyal a Kumho, přičemž nejlepší pneumatikou se štítkem A je podle tohoto magazínu Continental SportContact 5.


Šestimetrový rozdíl na mokré vozovce

Rozdíl v délce brzdné na mokré vozovce (testy probíhaly na automobilu Mercedes Benz třídy C) byl při brždění z rychlosti 80 km/h celých šest metrů! Nejlepších výsledků dosáhla pneumatika Continental SportContact 5, která k zastavení potřebovala 29,1 metrů, zatímco pneumatika Kumho Escta LE Sport KU 39 dokázala zastavit vůz až po 35,3 metrech. Poměrně velký rozdíl byl i mezi prvním a druhým místem, to když potřebovala pneumatika Uniroyal RainSport k zastavení vozu o 2 metry více, než Continental SportContact 5.

Velmi odlišné bylo mezi jednotlivými pneumatikami i v chování na mokré vozovce, kdy vítěz testu udržel kontakt s vozovkou do rychlosti 88,3 km/h, zatímco nejhorší pneumatika v kategorii podlehla aquaplanningu již při rychlosti 75,6 km/h. Pokud jde o další údaj na štítku – hlučnost pneumatiky, i zde jsou patrné velké rozdíly, kdy byly v tomto faktoru nejhorší pneumatiky dvakrát hlučnější, než nejméně hlučná pneumatika (Hankook Ventus V12 evo s hlučností 66 dB)


Závěr testu magazínu Auto Motor und Sport…

Vítězem testu magazínu Auto Motor und Sport je pneumatika Continental SportContact 5, která si jako jediná zasloužila hodnocení „velmi doporučujeme“ dalšími v pořadí jsou pneumatiky Dunlop Sport BluResponse, Hankook Ventus V12 evo a Goodyear EfficientGrip Performance, Uniroyal RainSport 3, Nokian zLine a Pirelli Cinturato P7 Blue, které si shodně zasloužily hodnocení „doporučujeme“. Hodnocení „podmíněně doporučujeme“ pak dosáhla pneumatika – Bridgestone Turanza T001.  V testu pak vůbec neobstála pneumatika Kumho Ecsta LE Sport KU 39, jež dosáhla velmi slabých výsledků na mokré vozovce.


… nevěřte slepě EU štítkům

Nespoléhejte se tedy při koupi pneumatiky pouze na informace uvedené na štítcích, před koupí pneumatiky se zajímejte o výsledky nezávislých testů, případně se poraďte i v pneuservisu nabízejícím pneumatiky od více značek (u takového pneuservisu budete mít větší pravděpodobnost, že Vám objektivně doporučí tu pro Vaše auto nejlepší pneumatiku).