Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Péče o pneumatiky se vyplatí

15/08/2015

Životnost pneumatiky při agresivní jízdě a neopatrném zacházení může klesnout na 20 000 – 40 000 kilometrů. Pokud jste zastánci plynulé jízdy a k pneumatikám se chováte šetrně, mohou Vám dobře sloužit při nájezdu 60 000 – 100 000 kilometrů.

Tajemství „dlouhověkosti“ pneumatik přitom není nijak složité a nedosažitelné. Pár tipů jsme pro Vás připravili níže:

  • vyhýbejte se překážkám na silnici – to radí už zdravý rozum, nenajíždět např. na štěrk, kusy dřeva, kovu apod., které odpadly např. z kamionu jedoucího před Vámi. Na silnici ležící překážka představuje velké riziko propíchnutí pneumatiky (hřebík), deformaci pneumatiky (kámen) či poškození pláště (např. hliníkový profil, který se Vám dostane do prostoru mezi pneumatikou a blatníkem).
  • pozor na obrubníky – pokud se podíváte na parkovišti u supermarketu ve větším městě, hůře se Vám budou hledat pneumatiky, které nemají na boční straně „vzpomínky“ na parkování podél obrubníku, než ty, které jsou obrubníky prozatím nepoznamenány.
  • brzděte a zrychlujte s rozmyslem – prudké brždění a rozjezdy výrazně zvyšují míru opotřebení a rychle snižují hloubku dezénu.
  • dodržujte rychlostní a váhový limit pneumatiky – každá pneumatika má určený rychlostní limit, jehož dodržování Vám zaručí, že se Vaše pneumatika nebude deformovat (zejména horkem, které rychlá jízda generuje). A naopak, pokud budete na pneumatice s maximálním rychlostním indexem 150 km/h jezdit rychlostí např. 200 km/h, riskujete rychlou deformaci pneumatiky (ta se může dostavit už po 10 minutách). Podobně jako překračování rychlostních indexů škodí pneumatikám i přetěžování vozu a nedodržování hmotnostního indexu.
  • udržujte správný tlak v pneumatice – tlak za nás u moderních vozů hlídá palubní systém. Ovšem, různě naložen auta vyžadují různě nafouknuté pneumatiky. Pokud ve Vašem automobilu vozíte těžší náklad (třeba i podobě cestujících), je vhodné pneumatiky nafouknout na větší tlak a naopak.
  • pneumatiky průběžně kontrolujte – odstraňujte materiály z dezénu pneumatiky, které do něj nepatří, hledejte poškození pneumatiky (pokud na nějaké narazíte, pneumatiku nechte opravit), kontrolujte, jestli se Vaše pneumatiky sjíždí rovnoměrně (pokud se Vaše pneumatiky nesjíždí rovnoměrně, je vhodné vůz poslat na diagnostiku)
  • průběžně vyměňujte umístění pneumatik na voze – toto už je dnes v pneuservisech samozřejmostí. Každá z pneumatik se může sjíždět jinak, proto je vhodné průběžně měnit umístění pneumatik a docílit tak toho, že budete mít (z dlouhodobého hlediska) stejně sjeté pneumatiky.