Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Zimní pneumatiky mají delší brzdnou dráhu

02/11/2015

U zimních pneumatik od stejného výrobce a s podobnou cenou, počítejte s rozdílem v brzdné dráze mezi letní pneumatikou v létě a zimní pneumatikou v zimě v rozsahu 2 – 4 metry (platí pro brzdnou dráhu při rychlosti 80 km/h). V zimě je tedy nutné počítat s delšími odstupy od vpředu jedoucích aut a počítat s nutností dřívějšího brždění při vjezdu do křižovatek.


Ovšem, ne každý řidič, který si pořídí nové zimní pneumatiky, na začátku zimní sezóny ví, jak se jeho „guma“ bude v zimě chovat. Pokud si kupujete dražší a kvalitnější letní pneumatiky s tím, že na zimních chcete z nějakého důvodu ušetřit, počítejte, že rozdíl v brzdné dráze může být mezi 8 – 10 metry. To už je opravdu výrazný rozdíl! Nebezpečí pro řidiče zde představuje jak najíždění do křižovatek (do kterých byl s letními pneumatikami zvyklí dobrzďovat na poslední chvíli), ale také vpředu jedoucí auta na kvalitních zimních pneumatikách (ty mají výrazně kratší brzdnou dráhu, stačit Vám zde nemusí ani odstup 7 metrů na suché vozovce, 12 metrů na mokré vozovce a cca 20 metrů na zasněžené vozovce).


Je to pak samozřejmě řidič na nekvalitních zimních pneumatikách, který nestačil včas zabrzdit, kdo vhodně neupravil rychlost své jízdy a tím pádem je viníkem dopravní nehody. Finanční následky zaviněné dopravní nehody jsou výrazně vyšší, než rozdíl mezi levnou a kvalitní zimní pneumatikou, který činí 1 500 – 2 000 Kč na pneumatice).