Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Sjíždí se Vám rychle pneumatiky?

18/04/2016

Materiály, z nichž je vyrobena směs

Kvalita a složení směsi, z níž je vyrobena pneumatika, mají významný vliv na životnost. Platí přitom, že pneumatika by měla řidiči nabídnout dlouhou životnost, ale zároveň bezpečnost. I některé prémiové pneumatiky se sjíždí rychleji právě s ohledem na to, že pneumatika se snaží udržet maximální kontakt s vozovkou svoji „tuhostí“ a dále nabídnout přiměřenou délku brzdné dráhy.

Nelze tedy paušálně říci, že pneumatika, jež se sjíždí pomaleji, je kvalitní. Naopak, tato pneumatika může mít velmi špatné jízdní vlastnosti a vystavovat Vás tak zbytečně rizikům během jízdy.

Styl jízdy

Ano, někdy je potřeba si sáhnout do svědomí. Pneumatikám nejvíce „škodí“ rychlé rozjezdy, prudké brždění a rychlé projíždění zatáčkami. Divoký styl jízdy může životnost pneumatiky zkrátit i o více jak třetinu. Navíc, ne každý typ pneumatik je přizpůsoben sportovnímu způsobu jízdy. Z tohoto důvodu byste při výběru pneumatiky měli brát ohled i na to, jaký je Váš styl jízdy a zvážit koupit tzv. sportovních pneumatik.

Nesprávný tlak

Tyto poučky nás provází již od autoškoly, málokdo však ví, že tlak v pneumatikách je vhodné měřit v době, kdy jsou pneumatiky studené (tj. ne na benzinové pumpě na půl cesty mezi Ostravou a Prahou).  Tlak v pneumatikách kontrolujte alespoň 1. měsíčně a v případě potřeby pneumatiku nahustěte. Zároveň průběžně kontrolujte, jestli pneumatika není poškozená či v jejím dezénu nejsou nánosy nečistot.

Pokud tlak  měříte ručním přístrojem, ujistěte se, že tento přístroj měří správně. Na tlak v pneumatice má vliv i počasí, kdy platí, že s chladnějším počasím tlak v pneumatikách klesá a naopak. Nyní s nástupem teplejších dnů je tedy vhodné Vaše gumy znovu zkontrolovat.