Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Pomůcky přežití na silnici v zimě

03/11/2016

Příprava na zimní motoristickou sezónu se nerovná pouze koupi libovolných zimních pneumatik. Mezi jednotlivými modely pneumatik jsou velké kvalitativní rozdíly (při výběru se doporučujeme řídit výsledky odborných magazínů či auto-moto klubů). Velký vliv na to, jak se pneumatika vypořádá se zimními podmínkami, má i pravidelná údržba ze strany řidiče.

 

Nahuštění

Tlak vzduchu v pneumatikách má zásadní vliv na kvalitu jízdy. Podhuštěné pneumatiky nejenže mají tendenci zvyšovat spotřebu vozidla, ale také zhoršují odvod břečky či vody směrem ven a zvyšují tak riziko aquaplanningu.  Jednou z největších chyb, které se dopouští řidiči, je kontrola vzduchu pouze v době nazutí zimních pneumatik, ke kterému často dochází v době, kdy se teploty stále pohybují nad bodem mrazu. S poklesem venkovních teplot však klesá i tlak v pneumatikách, někdy i výrazným tempem. Proto je nutné pneumatiky pravidelně kontrolovat tak, jak se vyvíjí aktuální povětrnostní podmínky.

Vzorek

Kvalitní vzorek snáze a rychleji odvádí břečku či sníh pryč, čímž zvyšuje bezpečnost jízdy. V okamžiku, kdy se v běhounu pneumatiky začnou hromadit nečistoty, dochází k rizikům, jež hrozí u pneumatik s nízkým tlakem, tj. náchylnost k aquaplanningu i při pomalé jízdě a celkově horší jízdní vlastnosti.

Vy, coby řidič, pak můžete jízdní vlastnosti pneumatik udržovat na vysoké úrovni tím, že z pneumatiky budete pravidelně odstraňovat usazené nečistoty v podobě štěrku, popela či kousků ledu, které jinak brání v odvodu vody, břečky či sněhu pryč.

Hloubka dezénu

Zásadní je i hloubka dezénu, kdy platí, že čím menší hloubka dezénu, tím více je pneumatika náchylná k aquaplanningu a má horší grip na povrchu pokrytém sněhem či břečkou.