Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Co se starými pneumatikami?

25/04/2017

Dosloužily vám pneumatiky a nevíte, co s nimi? Máme pro vás několik řešení:


Pneumatiky do přírody nepatří!

Rozmohl se nám tu takový nešvar – v době pravidelné výměny pneumatik se v lesích či příkopech objevují staré pneumatiky, které tam nechávají nezodpovědní řidiči. Pneumatiky ale nelze odhodit do přírody jako banánovou slupku! Jejich rozklad by totiž v přírodě trval přibližně 400 let. Dalším ekologickým prohřeškem je pálení pneumatik, což je škodlivé pro životní prostředí i pro zdraví všech lidí v okolí. Za obě tato řešení vám navíc hrozí pokuta v řádech desítek tisíc!


Využijte zpětný odběr pneumatik

Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit starých pneumatik, je jejich vrácení prodejci. Zákon 185/2001 o odpadech totiž v paragrafu 38 určuje dovozci nebo výrobci pneumatik povinnost jejich zpětného odběru. Pneumatiky následně putují k ekologické likvidaci, při které se z nich vyrábí pryžový granulát. Zeptejte se tedy na možnost zpětného odběru v autoservisu či pneuservisu, kde jste pneumatiky pořídili.


Dejte pneumatiky do sběrného dvora

Dalším řešením je sběrný dvůr, který se nachází v každém větším městě. Oproti zpětnému odběru pneumatik, který je zdarma, musíte v případě sběrného dvora zaplatit poplatek za jejich likvidaci.


Využijte pneumatiku jinak

Jste kreativní, máte šikovné ruce a rádi vylepšujete svůj dům či zahradu? V tom případě vám může pneumatika skvěle posloužit – na internetu se dá nalézt spoustu zajímavých věcí, které lze vyrobit ze starých pneumatik. Vyřazená pneumatika tak může posloužit jako houpačka, květináč, pelíšek pro psa či kočku, taburet, stoleček, nebo dokonce i lustr.