Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Použité pneumatiky – vyplatí se je pořizovat?

26/05/2017

V dnešní době se šetří skoro na všem. V obchodech se orientujeme podle zvýrazněných cenovek a nápisů „sleva“ nebo „akce“, při výběru elektroniky si porovnáme nabídky desítky e-shopů a i v souvislosti s automobily máme snahu o co nejlepší nákup. Na šetření rozhodně není nic špatného. Ale například při pořizování pneumatik se šetřit nevyplatí.

Snažit se ušetřit při výběru kvalitních pneumatik hledáním co nejlepší nabídky, je zcela v pořádku. Někteří řidiči však volí netradiční řešení – pořizují si použité pneumatiky. Pokud nad něčím podobným také uvažujete, tak byste se měli nejdříve pořádně zamyslet.

Především byste si měli zodpovědět na otázku – stojí pár ušetřených korun za zbytečné riskování? Na první pohled se koupě použitých pneumatik možná zdá jako výhodná – jejich cena bývá o poznání nižší než u nových pneu. Ale to je také jejich jediná výhoda, která se ovšem může mnohdy změnit i v nevýhodu, ale o tom se ještě zmíníme níže. Dále už nastupují jen nevýhody.


Použité pneumatiky a jejich nevýhody

Můžeme s jistotou vědět, jaká je historie použité pneumatiky, kterou si pořizujeme? Kolikrát byla opravována? Nebo jak ji majitel skladoval? Hloubku dezénu jsme schopni si snadno a rychle změřit, na předchozí dvě otázky už ale neexistuje jednoznačná odpověď. A právě z toho důvodu je koupě použitých pneumatik velkým rizikem.

Pokud je totiž pneumatika nesprávně skladována, tak postupně ztrácí své vlastnosti, což se projevuje na jejím celkovém stavu i životnosti. Přestože navenek může působit zachovale, tak ve skutečnosti její chemické vlastnosti či přilnavost mohou být v mizerném stavu. A to ani nemluvíme o tom, že použité pneumatiky mohou mít i jiné skryté vady.

Kvůli špatnému skladování nebo opravám, o kterých vám původní majitel neřekl, může být ojetá pneumatika natolik znehodnocená, že se vám její pořízení nakonec nevyplatí ani finančně. Kromě toho starší pneumatiky postrádají nové moderní technologie a také mívají vliv na vyšší spotřebu.

S ohledem na bezpečnost při jízdě rozhodně doporučujeme pořizovat nové, kvalitní pneumatiky osvědčené nezávislými testy.