Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Jaká je bezpečná vzdálenost a proč ji dodržovat?

02/08/2017

Při řízení rozhodují sekundy. Drobná nesoustředěnost či neopatrnost může mít katastrofální následky. I proto je důležité dodržovat bezpečnou vzdálenost.

Každý řidič po absolvování autoškoly by měl vědět, že bezpečná vzdálenost je jednou ze základních věcí, kterou by měl při řízení dodržovat. A přestože vzdálenost odkazuje k délkové míře, paradoxně se udává v čase.

„Bezpečná vzdálenost se nedá určit v metrech. Říká se, a to je zlaté pravidlo, které platí, že bychom měli jet asi dvě vteřiny za autem, které jede před námi. Samozřejmě, čím vyšší rychlostí jedeme, dvě vteřiny znamenají větší a větší vzdálenost mezi vozidly,“ uvedl dlouholetý instruktor bezpečné jízdy Jan Pechout pro rozhlas.cz.

Bezpečnou vzdáleností se tedy rozumí minimálně 2 sekundový odstup od vozidla, které jede před vámi. A jak změřit dvě sekundy? Stopky nejsou třeba, stačí si říct známé „jednadvacet, jednadvacet“. To znamená, že když vozidlo před vámi mine například strom, patník nebo dopravní značku, tak vy byste k tomu samému bodu neměli dojet dříve než za dvě sekundy.Nedodržování bezpečné vzdálenosti zapříčiňuje dopravní nehody

To je však jen teorie. Praxe je ve spoustě případů taková, že se na vás ostatní řidiči „lepí“ takovým způsobem, že byste jim mohli díky zpětnému zrcátku spočítat i pihy na obličeji. Když se v tu chvíli přihodí nějaká nepředvídatelná situace, která vyžaduje rychlé brždění, reakce řidiče, který nedodržuje bezpečnou vzdálenost, je téměř nulová a pravděpodobnost nehody velmi vysoká. I proto je nedodržení bezpečné vzdálenosti podle statistik jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.

Proč tedy dodržovat bezpečnou vzdálenost? Především kvůli tomu, abyste se co nejvíce snažili předejít dopravní nehodě. Čím větší budete mít odstup od vozidla jedoucího před vámi, tím více času budete mít na případnou reakci. Dodržování bezpečné vzdálenosti má ale i další důvod. Když se totiž nalepíte na vozidlo jedoucí před vámi, tak často vystresujete jeho řidiče, který pak snadněji může udělat nějakou chybu. Pokud nechcete být při řízení sami pod tlakem, nevystavujte pod něj ani ostatní účastníky silničního provozu.

Na dvě vteřiny ale nejde vždy spoléhat

Nedá se však říct, že dvě sekundy jsou vždy ideální vzdálenost, během které bezpečně zabrzdíte. Záleží totiž na spoustě proměnných jako je počasí, stav vozidla, stav silnice, únava, psychická nepohoda nebo i rozhovor se spolucestujícím. I když tedy na autě máte pneumatiky Continental, které se vyznačují prvotřídními brzdnými vlastnostmi, dodržujte bezpečnou vzdálenost vždy podle aktuální situace.Pár zajímavých čísel na závěr

- při dobré kondici je reakční doba řidiče 1 sekunda

- za dvě sekundy ujedete při rychlosti 130 km/h vzdálenost 72 metrů, což je délka zhruba 18 vozidel

- při rychlosti 50 km/h je brzdná dráha na suché vozovce 28 metrů, při 60 km/h je brzdná dráha už o devět metrů delší