Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Proč zvolit na zimu raději plechová kola?

30/10/2017

Mnozí řidiči dávají před klasickými plechovými koly přednost těm o něco atraktivnějším, hliníkovým. Jsou totiž designově přitažlivější než plechové nebo ocelové disky, nicméně na zimu se příliš nehodí. Proč?

Pokud máte na vozidle hliníková litá kola, měli byste před zimou zvážit jejich výměnu. Společně s přezutím pneumatik je vhodné při jednom vyměnit i je.

Hliníková kola špatně snáší sůl

Hlavním důvodem, proč není vhodné v zimě jezdit na hliníkových kolech je to, že tento materiál není zrovna stavěný na posypové soli. Posolené silnice jsou tak zdrojem jejich velmi rychlého opotřebení a znehodnocení. Vzhledem k tomu, že hliníková kola si lidé kupují více méně z estetických důvodů, je jejich povrchové poničení a poškrábání solí, štěrkem či kamínky velmi nežádoucí.

Kromě toho, že posypem poničená kola jsou nevzhledná, mohou začít i galvanicky korodovat, což je samozřejmě problém ještě větší.

Cena hliníkových kol je vysoká, je dobré je šetřit

Pokud chcete mít hliníková kola celoročně, samozřejmě vám nic nebrání. Když je budete často umývat a oděrky ošetřovat, mohou zimu přečkat relativně zachovalé. K péči o hliníková kola se doporučuje obyčejný bezbarvý lak, ale i řada profesionálních prostředků pro ochranu povrchu kol.

Ať už se ale o kola budete starat jakkoli, je potřeba počítat s tím, že se na nich mrazivé počasí a posypové materiály podepíšou. Proto se doporučuje přes zimu používat obyčejná (a mnohem levnější) plechová kola a své designové skvosty nechat odpočívat v bezpečí. Ne, že by plechová kola korozi nepodléhala, ale odstranění jejích následků je mnohem jednodušší, rychlejší a levnější. Můžete na ně používat navíc i chemické přípravky, které by hliníková kola mohly poškodit.