Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Proč je huštění pneumatik důležité?

30/10/2017

Správně nahuštěná pneumatika je jedním ze základních požadavků pro bezpečnou jízdu. Hodnota tlaku v pneumatikách by se tedy neměla rozhodně podceňovat. Minimálně před dlouhou cestou a při výměně sezónních pneumatik je nutné ověřit, jestli jsou správně nahuštěny.

Kdy je potřeba upravit tlak v pneumatice?

Zjistit ideální hodnotu tlaku pneumatik vašeho vozu by neměl být problém. Tato informace bývá napsána v uživatelské příručce vozu i na karoserii auta. Pokud byste ji nemohli najít, není nic jednoduššího, než zjistit tuto informaci na internetu.

Na otázku, jak často je nutné kontrolu tlaku provádět, není jednoznačná odpověď. Závisí to na mnoha faktorech, například jak často auto používáte, jak je staré, jakým terénem jezdíte atd. Obecně se ale doporučuje měřit tlak minimálně při výměně sezónních pneumatik a před každou delší cestou. Ideálně aspoň jednou za měsíc.

Měření tlaku je nutné provádět vždy na studených pneumatikách, tedy minimálně 20 minut po zastavení automobilu. Pokud naměříte tlakoměrem jinou hodnotu, než jakou by vaše pneumatiky měly mít, je nutné ji pomocí kompresoru upravit (buď vzduch přifouknout nebo upustit). Nezapomeňte vždy dobře zabezpečit ventilky.

Co když jezdím na nesprávně nahuštěných pneumatikách?

Udržovat správný tlak v pneumatikách je skutečně důležité. Málo nahuštěné pneumatiky mohu způsobit aquaplaning, přehuštěné zase prasknout. Pokud máte špatný tlak jen v jedné pneumatice, jste na dobré cestě ke smykům či ke zkomplikovanému řízení. Špatně nahuštěné pneumatiky se navíc rychleji opotřebovávají.