Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

3 tipy, na co dbát, než vyjedete v zimě do ulic

02/02/2018

Víte, na co všechno by řidiči v zimě měli myslet, než vůbec vyjedou na cesty? Jsou to drobnosti, které ale mohou způsobit i velké nepříjemnosti.

Dodržování předpisů, kvalitní pneumatiky, zkontrolovaný stav vozidla, bezpečná vzdálenost mezi automobily. To jsou zásady, které by měly být každému řidiči vlastní ať je léto nebo zima. V zimních měsících je ale potřeba na riziko nehody pamatovat ještě víc. Důležité je nepodceňujte přípravu auta před jízdou. Dáme vám proto několik rad, na co si dávat pozor před cestou, když je venku zima, sníh či led.


1.Zkontrolujte pneumatiky, stěrače a autobaterii

Mrazivé počasí a neupravené silnice. Ideální podmínky k tomu, aby se baterie vybíjela rychleji, zamrzla směs v ostřikovačích a pneumatiky se opotřebovávaly víc než obvykle. Je proto důležité před cestou zkontrolovat, jestli bude automobil vůbec schopen bezpečně dojet na místo.

 

Nejdůležitější je přesvědčit se, že hloubka dezénu vaší zimní pneumatiky je odpovídající, tedy minimálně 4 mm. Pokud máte v ostřikovačích nemrznoucí směs, měli byste být v klidu, pro jistotu ale zkontrolujte, jestli je jí dost a stěrače opravdu stírají. Na mrazivé počasí je náchylná také autobaterie. Myslete proto vždy na to, že pokud parkujete auto venku, existuje poměrně vysoké riziko jejího vybití.

 

2.Důkladně odstraňte sníh a led nejen z okýnek, ale i ze střechy

Známe to asi všichni. Ráno chceme vyjet do práce a zjistíme, že naše auto pokrývá pěticentimetrová vrstva sněhu. Protože spěcháme, sníh rychle shrneme z předního a zadního skla, v lepším případě ještě z bočních okýnek a už bychom nejraději vyrazili. Ale pozor. To nestačí.

 

Důležité je si uvědomit, že sníh je zapotřebí smést i ze střechy. Když to neuděláte, hrozí, že při prudším zabrzdění sníh sjede na přední okýnko a vy rázem neuvidíte vůbec nic. Někdy je nutné také skla odmrazit.

 

3.Nechte zahřát motor

Po nastartování vozidla nechte motor nejprve chvilku prohřát, až potom vyjeďte. Měla by stačit půl minuta. Pokud je venku opravdu velký mráz, jeďte prvních několik kilometrů raději pomaleji, aby se auto zahřívalo postupně a nezažilo takový šok.