Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Po zimě je potřeba vůz zkontrolovat. Víte jak?

29/03/2018

Každý automobil přes zimu trpí vlhkem, působením posypových solí a chemikálií i častým střídáním teplot. Tyto vlivy se mnohdy neprojeví hned a na první pohled, ale o to více vás pak může selhání vozidla nepříjemně překvapit ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Eliminovat toto riziko můžete tak, že po zimě zkontrolujete a dáte do pořádku několik věcí.

 

Pneumatiky

První věc, která asi každého napadne, je výměna pneumatik zpět na letní. Ty můžete na svůj vůz obout už 1.4., ale rozhodující je samozřejmě počasí. Obecně platí, že je vhodné vyměnit pneumatiky, když se venkovní teplota dlouhodobě pohybuje nad hranicí 7°C.

Akumulátor

Pokud vaše auto přes zimu často stálo venku, je velmi pravděpodobné, že se to podepsalo na stavu autobaterie. Je proto nezbytné ji zkontrolovat, případně dobít či vyměnit.

Karoserie

Zimní podmínky, především všelijaké nečistoty, posypové materiály a chemikálie k údržbě silnic, mají výrazný vliv na životnost laku. Proto je dobré po zimě auto od těchto věcí důkladně umýt.

Podvozek

Posypová sůl nemá vliv jen na lak, ale i na podvozek. Je příčinou koroze jeho kovových částí. Navíc se může dostat až do elektroinstalace vozu, a tam způsobit její závadu. Podvozek je však lepší nechat odborně prohlédnout a ošetřit v autoservisu.

Provozní kapaliny

Zkontrolovat a dolít je potřeba taky provozní kapaliny. Potřeba je většinou především doplnit směs do ostřikovačů a vyměnit chladicí kapalinu.

Stěrače

Stěrače přes zimu často přimrzají ke sklu, řidiči je neopatrně odtrhávají, a tím velmi trpí stírací gumičky. Je tedy možné, že i ty bude potřeba vyměnit, aby při stírání nedělaly na skle čmouhy.

Klimatizace

Vyčištěním klimatizace odstraníte plísně a bakterie, které se v ní za zimu nashromáždily, a tím zabráníte jejich šíření ve chvíli, až klimatizace začne opět pracovat.