Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Jak chránit svůj vůz před sluncem?

27/04/2018

Venkovní teploty šplhají čím dál výš a slunce je stále intenzivnější. Je tedy potřeba si uvědomit, že sluneční paprsky mohou mít špatný vliv nejen na naši kůži, ale i na některé části automobilů. Jak je ochráníte?

Clony a stínítka

Všelijaké clony a stínítka, které se připevňují na okýnka, prokazatelně snižují teplotu uvnitř vozidla. Pokud si je tedy pořídíte, v autě nebudete mít až tak nesnesitelné horko, ani když ho necháte zaparkované na slunci. Stínítka a clony dokáží udržet ve voze až o 20 stupňů nižší teplotu, než když nejsou použity.

Clony zabezpečí, že když se vrátíte k zaparkovanému autu, bude se v něm dát dýchat. A v neposlední řadě nebude volant tak horký, až je řidiči nepříjemné se ho dotýkat.

Vlivem přímého slunce se postupně ničí i některé části vozu, jako jsou sedačky či palubní deska. I tomuto procesu tedy stínítka brání.

Zatímco clony na přední a zadní sklo je možné využít samozřejmě jen tehdy, kdy je auto zaparkované, stínítka na zadních bočních okýnkách mohou být připevněné i za jízdy, aniž by řidiči překážely.

Pořídit se dají také nalepovací ochranné fólie na sklo. Při jejich koupi je však nutné dávat velký pozor a ověřit, že výrobce má na autofólie platné osvědčení a že jsou kvalitní. Jinak se mohou začít krabatit a loupat.

POZOR! Nezapomeňte ale, že i když připevníte na okna clony, je nepřípustné nechat v zaparkovaném autě děti či zvířata! Je to velmi nebezpečné.

Ochrana interiéru

I když si pořídíte fólie, stínítka či clony, je potřeba počítat s tím, že minimálně při jízdě se sluneční paprsky na palubní desku i další plastové části vozu dostanou. Proto se doporučuje ošetřovat je pomocí vhodných prostředků. Kromě plastových autodílů je dobré pečovat i o čalounění, které také vlivem slunce bledne.

Autokosmetika se dá sehnat na čerpacích stanicích, ve specializovaných prodejnách, ale i ve větších supermarketech. Vhodně zvolená a kvalitní autokosmetika dokáže materiály ochránit před vnějšími vlivy a prodloužit tak jejich životnost.

Nezapomeňte na karoserii vozu

Přímému slunečnímu záření je vystavena především karoserie vozu. Lak na slunci velice trpí. Jak se dá jeho poškození předejít? Prevencí proti blednutí laku jsou kvalitní vosky. Pokud pravidelně navštěvujete dobře vybavenou automyčku, postarají se vám o tento problém odborníci. Vozy je ale možné samozřejmě voskovat i ručně.