Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Jak uskladnit zimní pneumatiky? Není to jedno

28/04/2018

Přezout zimní pneumatiky za letní se vyplatí z mnoha důvodů. O tom není diskusí. Jenomže přezutím to nekončí. Důležitým úkolem každého řidiče je zajistit pneumatikám takové podmínky uskladnění, které potřebují. Jaká pravidla se tedy vyplatí dodržovat?

Uskladňujte vždy čisté pneumatiky

První pravidlo, co je nutné se zimními pneumatikami po přezutí udělat, je pořádně je vyčistit. Umýt z nich pomocí kartáče a příslušného čistícího prostředku soli, prach, hlínu i veškeré další nečistoty. Poté je potřeba je důkladně usušit.

Pokud pneumatiky skladujete v igelitovém pytli, je opravdu důležité dbát na to, abyste je do něj balili zcela suché. Taky je lepší z pytle vytlačit přebytečný vzduch.

Dbejte na volbu místa

Při uskladňování pneumatik záleží i na okolním prostředí. Nejlepší místo je to, kde je sucho, spíš chladno a temno. Pneumatikám nesvědčí vlhko, všelijaké mastné sloučeniny, UV záření a vysoké teploty.

Uskladňujte pneumatiky ve vhodné poloze

Nejvíc diskutovanou otázkou v této problematice je poloha, ve které se pneumatiky uskladňují. Odpověď ale není jednoznačná. Záleží totiž na tom, jestli skladujete pneumatiky s ráfky či bez ráfků.

Skladování pneumatik s ráfky

Pokud skladujete celá kola, tudíž včetně ráfků, doporučuje se buďto skladovat naležato poskládané do sloupce, nebo zavěšené na tyči ve vzduchu. Jestliže pneumatiky skladujete na sobě naležato, je vhodné cca jednou měsíčně pneumatiky přeskládat, aby byly zatíženy rovnoměrně.

Skladování pneumatik bez ráfků

Pokud skladujete pneumatiky bez ráfků, skladujte je nastojato, tedy v poloze, v jaké jsou pneumatiky na autě. Opět je vhodné cca jednou za měsíc pneumatiky pootočit, aby byl běhoun zatížen ve všech částech rovnoměrně.