Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Jak používat klimatizaci? Vyhněte se úmornému vedru, ale i nachlazení.

01/06/2018

Horké letní měsíce svádí k tomu, pustit si v autě klimatizaci. Jak na to, aby auto správně vychladila, nezvýšila přehnaně spotřebu a nedostali jste z ní rýmu?

Klimatizace je dnes součástí téměř každého auta. Dávno zapomenuta je doba, kdy jedinou nadějí na ochlazení úmorného vzduchu v autě bylo otevřené okýnko, kterým ale zase lidem do uší proudil velmi studený vzduch, což mohlo mít nepříjemné zdravotní důsledky.

Díky klimatizaci si dnes člověk může nastavit přesnou teplotu, která je mu příjemná. Aby ale tato vymoženost také neměla neblahé důsledky na zdravotní stav pasažérů, je potřeba pracovat s ní správně. Jak na to?

Nejdřív je nutné vyvětrat

Když nastoupíte do auta, které předtím stálo několik hodin na slunci, je v něm zpravidla ohromná výheň. Okamžitě nastartovat, odjet a začít klimatizovat, není správné řešení. Vůz by se měl nejprve několik minut vyvětrat. Jakmile se rozjedete, doporučuje se ještě cca 3 minuty jet s otevřenými okýnky, pak je zavřít a teprve v tu chvíli pustit klimatizaci.

Nepřehánějte to s teplotou

I když se mnohdy člověk cítí, že by si auto nejraději „vyklimatizoval“ na 18 stupňů, protože je opravdu horko, myslete na to, že náhlé a veliké změny teplot nejsou pro tělo rozhodně dobré. Minimálně zezačátku je dobré nastavit klimatizaci jen mírně, až se tělo aklimatizuje, je možné lehce přidat. Před zastavením a vystoupením je však potřeba opět chlazení zmírnit, aby se tělo připravilo na vysoké venkovní teploty.

Obecně platí, že by v autě nikdy nemělo být o více než 6 stupňů chladněji než venku.

Větráky nesměrujte na sebe

Jednou z chyb bývá také to, když lidé namíří proud chladného vzduchu přímo na sebe. Výdechy klimatizace je potřeba nasměrovat na strop, aby vzduch ochladil rovnoměrně celé auto. Pokud necháte proudit studený vzduch přímo na sebe, zakládáte si na nachlazení, bolest za krkem a vysušení sliznic.

Jak šetřit spotřebu?

Nesprávným používáním klimatizace může spotřeba vozu vzrůst víc, než je potřeba. Aby se to nestalo, ne nutné dodržovat výše zmíněné postupy. Kromě toho musí při klimatizování vždy zůstat všechna okýnka zavřená.

Lidé se občas přou o to, zda je cenové výhodnější zapnout klimatizaci, nebo otevřít okýnko. Odpověď není jednoznačná a pro každý případ stejná. Zjednodušeně řečeno – při pomalé jízdě se finančně vyplatí otevřené okénko – zapnutá klimatizace samozřejmě spotřebu zvyšuje. Při rychlé jízdě je úspornější klimatizace. V tomto případě totiž otevřené okno znamená znatelně horší aerodynamiku a tím i vyšší spotřebu.