Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Blog

Nechávat děti a zvířata v zaparkovaném autě je hazard!

26/06/2018

Každým rokem se v horkých letních dnech policisté a záchranné složky setkávají s tím stejným problémem – lidé nechávají v zavřených autech děti či psy a sami si odchází něco zařídit. Z auta se však na slunci do pár minut stává velmi nebezpečná „zbraň“, která je schopna dítě i zvíře poměrně rychle usmrtit.

Teplota v autě roste rychle

Je potřeba si uvědomit, že teplota v autě stoupá v horkém počasí mnohem rychleji, než doma či kdekoli jinde. Po 20 minutách může být v autě 50 – 70 stupňů Celsia.

Dokonce ani pootevřené okýnko nedokáže vnitřek auta ochladit, je tedy nesmysl předpokládat, že když dítěti na parkovišti necháte otevřené okýnko, bude vše v pořádku.

Dětský i zvířecí organismus je na vysoké teploty hodně náchylný

Vzhledem k rychlému nárustu teploty uvnitř automobilu hrozí malému dítěti již po 15 minutých vážné poškození mozku a ledvin. Při 40 stupních Celsia dítěti začínají selhávat orgány a při 42 stupních Celsia může dokonce umřít.

U zvířat je to podobné, například pes může poměrně rychle zahynout při 50 stupních Celsia.

Dívejte se kolem sebe

Takových případů, kdy lidé nechají v autě úmyslně (nebo zapomenou) dítě či zvíře, se každoročně stává několik. Buďte proto opatrní nejen na své děti a zvířata, ale kdykoli v létě uvidíte v jakémkoli jiném zaparkovaném autě zavřené dítě či zvíře, upozorněte ihned policii.