Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Velká jména na Tour de France jedou na pneumatikách Continental

10/07/2018
New content item
  • Sportovci Froome, Quintana, Nibali či Kittel sází na ručně vyráběné závodní pneumatiky z Korbachu
  • Sedm z týmů World Tour jedoucích Tour de France namontovalo pneumatiky Continental

Rok po Düsseldorfu, okouzlující metropoli a hlavním městě spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko s pulzujícím životem na promenádě „Kö“, čeká svět cyklistického sportu od prvního červencového víkendu přesný opak: V sobotu 7. července padne startovní výstřel 105. ročníku největšího představení cyklistického sportu na světě, Tour de France, ve spíše zahloubaném a klidném městě Vendée, zcela na západě Francie. Zakleté ostrovy jako Noirmoutier a bretaňská rašeliniště namísto výloh Armani nebo „nejdelšího výčepního pultu na světě“ ve starém městě: Po roce 2017 zvolili organizátoři Tour, A.S.O., v tomto roce pro „grand départ“, zahájení třítýdenního závodu okolo Francie, naprosto kontrastní program.

Neznamená to, že se profesionální cyklisté z obvyklých 22 týmů budou do soubojů třítýdenní „Tour utrpení“ vrhat decentněji a s menší vervou. Právě naopak: Po dvou zahajovacích etapách v sobotu a v neděli podél pobřeží dlouhých 182, respektive 201 kilometrů je již třetího dne na programu první skutečný prubířský kámen, 35 kilometrů dlouhá časovka družstev. Novinkou v tomto roce je, že tzv. týmy „Grand Tour“ smí mít pouze osm namísto devíti jezdců.

Jezdci sedmi týmů vybavených v tomto roce materiálem specialisty na pneumatiky a sponzora Tour de France, společnosti Continental, si tak udělají první obrázek o vlastní formě a výkonnosti ostatních soupeřů. I v roce 2018 pojedou nejlepší cyklističtí profesionálové světa na výrobcích firmy Continental. Celkově sedm družstev se během 21 etap, přerušených jako vždy dvěma dny odpočinku, spoléhá na zcela výjimečné výrobky specialistů na závodní pneumatiky vyladěné pro silniční závody z výrobny v severním Hesensku.

Názvy družstev, jména kapitánů a předních jezdců zní i v tomto roce jako vystřižené z encyklopedie „Kdo je kdo“ profesionální silniční cyklistiky: Třetina celého pelotonu s elitními týmy Sky s obhájcem titulu Chrisem Froomem, Movistar, Bahrain Merida, Katusha Alpecin, FDJ, AG2R a Dimension Data jede s materiálem Conti.

Team Sky

V týmu Sky se všechno přirozeně točí kolem osoby kapitána a čtyřnásobného vítěze Tour Chrise Frooma. Angličan, který před třemi týdny vyhrál Giro d’Italia, čelí kvůli nevyjasněnému podezření z dopingu na loňském závodu Vuelta a Espana kritickým otázkám. Mezinárodní cyklistická unie UCI však před zahájením Tour nejspíše neučiní žádné rozhodnutí. Froome tedy bude do té doby, stejně jako každý jiný jezdec, považován za nedopujícího.

Team Katusha Alpecin

Týmu Katusha Alpecin dominují tři němečtí jezdci: Specialista na časovky Tony Martin, spurtérská hvězda Marcel Kittel a Rick Zabel, syn dřívějšího německého krále spurtérů Erika Zabela. Kittel, který byl během závodu v roce 2017 s pěti etapovými vítězstvími nejúspěšnější ze všech profesionálů, je zatím spíše skromný. „Nemůžete jít do Tour de France se záměrem, že vyhrajete pět spurtů proti nejlepším z nejlepších. Mým cílem je jako vždy získat jedno etapové vítězství a už i to bude dost těžké.“ Třicetiletý závodník momentálně společně se Zabelem, Martinem a dalším Němcem, Nilsem Pollitem, pracuje na tom, aby vytvořili dokonalý vláček, který by jej během rovinatých etap dostával do nejlepší výchozí pozice.

Movistar-Team

Španělský tým Movistar si toho pro rok 2018 hodně předsevzal. Po dvojitém vrcholu v uplynulém roce chtějí modré trikoty tentokrát vyrazit do Vendée s top triem Nairem Quintanou, Alejandrem Valverdem a Mikelem Landou, aby se odtud pokoušeli útočit na Chrise Frooma a jeho pomocníky. Všichni tři mají status kapitána, což je poměrně neobvyklé. Ale Španělé se chtějí pevně usadit na špici, aby byli připraveni na všechny eventuality. Fanoušci cyklistiky se mohou těšit především na formu a výkonnost exšampiona Alejandra Valverdeho.

Dimension Data

Tým Dimension Data dokázal získat jako kapitána třiatřicetiletého Brita Marka Cavendishe, jednoho z top spurtérů uplynulého desetiletí. „Cav“ ladil formu na Tour během pětidenního italského závodu Adriatica Ionica Race a sází jako vždy na hromadné dojezdy, kdy si to mezi sebou rozdají o vítězství nejrychlejší muži pelotonu. Mark Renshaw, Reinardt van Rensburg, Jay Thomson, Nic Dlamini a Ryan Gibbons, kteří Cavendishovi rozjíždějí spurty, se budou opět týmově snažit dostat svého šéfa do nejlepší pozice pro cílový spurt.

Team AG2R

Francouzský tým AG2R podle očekávání zaměřil kvality svého osmičlenného štábu pomocníků na kapitána Romaina Bardeta. Sedmadvacetiletý závodník je mužem do hor, když Tour šplhá v Alpách a Pyrenejích na nejvyšší vrcholky. Bardet, třetí v celkovém pořadí v uplynulém roce, ztělesňuje pro francouzské fanoušky, kteří čekají již 33 let na vítěze ze své země, nositele nadějí (naposledy Bernard Hinault v roce 1985). Vedle Bardeta a jeho krajanů Pierra Latoura, Axela Domonta a Alexise Vuillermoze je v týmu jediným, kdo nemá francouzský původ, belgický mistr Oliver Naesen.

Groupama-FDJ-Equipe

Francouzské družstvo Groupama-FDJ muselo krátce před startem přehodnotit svou strategii a tedy i personální složení. Poté, co se Thibaut Pinot, který v uplynulých letech dozrál v předního jezdce, musel ze zdravotních důvodů odhlásit, chce francouzská stáj s trochou štěstí a podle aktuálního průběhu závodu mít svého jezdce v té správné skupině uprchlíků, a tím se plně koncentrovat na etapová vítězství. Hlavou osmičlenného týmu je spurtér Arnaud Démare, do kterého především vkládá sportovní vedení své naděje. Pro tým FDJ tak získaly první etapy u Atlantiku větší význam, než bylo původně plánováno. Ředitel stáje Yvon Madiot je přesvědčený o tom, že tento koncept může vyjít: „Arnaud se důsledně připravoval, aby měl špičkovou formu. Sportovní ředitelé FDJ a jeho týmoví kolegové mu důvěřují na 100 procent.“ Vedle Démarea je za možného kandidáta na vítězství v etapách se zvlněným profilem považován dvojnásobný mistr Francie Arthur Vichot.

Team Bahrain-Merida

Podobně, jako má Sky Christophera Frooma, točí se i v týmu Bahrain-Merida vše kolem jedné osoby: Absolutním lídrem družstva, které svůj debut ve velkých etapových závodech absolvovalo teprve v roce 2017 a hned získalo dvě pódiová umístění, je Ital Vincenzo Nibali. Nibali, celkově třetí na Giru a druhý v závěrečném hodnocení Vuelty 2017, na kterého se výhradně soustředí celý tým, je prvotřídním dodavatelem novinových titulků formace podporované z Perského zálivu. Tým získal zkušeného jezdce angažováním již pětatřicetiletého Domenica Pozzoviva (dříve AG2R). Jeho úlohou během Tour v tomto roce bude zřejmě „ušlechtile pomáhat“ „žralokovi z Messiny“.

Kontakt
New content item
Magda Nagy

Marketing Communication CZ/SK 

Continental Barum s.r.o.
Objízdná 1628
76502, Otrokovice
Česká republika

+420 577 513 289