Produkty pro osobní / van / 4x4 vozidla

stage_image

Elektromobily potřebují speciální pneumatiky

11/08/2020

  • Pneumatiky pro elektromobily musí vyhovovat speciálním požadavkům
  • Mezi klíčové vlastnosti takového obutí patří nízký valivý odpor a vysoká nosnost
  • Continental vyrábí pneumatiky jak pro elektromobily, tak elektrobusy. Představil rovněž prototyp obutí pro nákladní automobily s elektrickým pohonem

​​Vozidla s elektrickým a hybridním pohonem jsou těžší než jejich protějšky s běžnými motory. Při rozjíždění působí na vozovku daleko větším krouticím momentem. V ideálním případě jsou tato auta pro cestující sotva slyšitelná. Velkou roli v tom hrají i pneumatiky. Kromě vlastností, které se od pneumatik tradičně očekávají – bezpečnost na mokrých i suchých vozovkách, přesné řízení, krátká brzdná dráha, odolnost proti aquaplaningu nebo maximální kilometrový nájezd, je pro elektromobily zvláště důležitý i nízký valivý odpor. Vývojáři pneumatik v hannoverském závodě společnosti Continental se s touto výzvou vypořádali a navrhli pneumatiky určené speciálně pro automobily, autobusy a nákladní vozidla s elektrickým pohonem.

Andreas Schlenke, Director Technical Benchmark & Customer Interface Management

Vyšší hmotnost vozidel s elektrickým pohonem je způsobena bateriemi, které váží daleko více než plná palivová nádrž auta se spalovacím motorem. U hybridů to platí dvojnásobně, protože jsou vybaveny nejen spalovacím motorem, ale také elektromotorem. V jejich útrobách najdeme jak palivovou nádrž, tak i výkonné baterie. Tato vyšší hmotnost je kompenzována vyšší nosností kostry pneumatik, které ve většině případů nesou označení symbolem XL.

 

„Symbol XL dokládá vyšší index zatížení pneumatik,“ říká Andreas Schlenke, inženýr oddělení vývoje pneumatik ve společnosti Continental. „V současné době probíhají snahy o standardizaci pneumatik, které mají ještě větší nosnost. Ty budou velmi pravděpodobně označeny symbolem XL+. Minimalizace opotřebení způsobené vysokým krouticím momentem při rozjezdu vyžaduje i změny dezénu a směsi, ze které je vyroben.“

Start
cec_contisilent_hybrid


Design pneumatiky Conti e.MotionPro byl speciálně vyvinut pro elektrický nákladní automobil MAN CitE

Pro velmi nízký valivý odpor je nutné současně upravit dezén běhounu, použité směsi, konstrukci pneumatiky (zejména její bočnice) a také snižováním celkové hmotnosti. Všechna tato opatření je nutné pečlivě zkoordinovat pro zachování maximální bezpečnosti pneumatik. Elektromobily jsou ve srovnání se stejným modelem vozu se spalovacím motorem výrazně tišší, a proto je důležité snížit hlučnost pneumatik na minimum. Toho lze dosáhnout přidáním speciální pěnové vrstvy do pneumatiky -  technologie Continental ContiSilent.

Pneumatiky s technologií ContiSilent se na první pohled ničím neliší. Dezén, design bočnice i informace na bočnici jsou podobné jako u běžných modelů. A protože se téměř všechny tyto pneumatiky pro elektromobily a hybridní vozidla dodávají jako originální vybavení, doprovází povinné a standardní informace na bočnici také kód OE.

Continental vyrábí také pneumatiky pro nákladní vozidla a autobusy s elektrickým pohonem – jedná se například o model Conti Urban HA3 pro městské elektrobusy.  V roce 2018 představila společnost Continental na frankfurtském autosalonu prototyp pneumatiky určené pro elektrická nákladní vozidla se speciálně navrženým dezénem a bočnicí. Podle principu „vysoký a úzký“ platí, že velký průměr pneumatik s úzkou kontaktní plochou přispívá ke snížení valivého odporu. Například pneumatika 205/65 R 22 má velmi nízký valivý odpor jen díky svému velkému průměru.

První pneumatika Continental pro elektrická vozidla, Conti.eContact, byla původně představena již v roce 2012. Tento model je v současné době schválen pro použití na vozidlech Smart EQ Forfour. Mezi další modelové řady pneumatik vyvinutých s ohledem na požadavky elektromobilů a hybridů patří EcoContact 6 s velmi nízkým valivým odporem a bezpečnými jízdními vlastnostmi, kterou si oblíbili výrobci pro první výbavu elektrických a hybridních modelů.

Portfolio společnosti Continental zahrnuje také model SportContact 5 s vynikajícími funkčními vlastnostmi – jde o energeticky efektivní pneumatiku pro sportovnější elektromobily, jako je Tesla Model S. Continental v současné době vyrábí zhruba 100 modelů pneumatik vhodných pro elektromobily a hybridy.

Kontakt
New content item
Magda Nagy

Marketing Communication CZ/SK 

Continental Barum s.r.o.
Objízdná 1628
76502, Otrokovice
Česká republika

+420 577 513 289