Produkty pro speciální vozidla

Zemědělské pneumatiky

Účinnost v zemědělství

Vyšší ekonomičnost provozu s pneumatikami Continental

06/11/2017
Engineered for Efficiency

S novým portfoliem „Engineered for Efficiency“ zvyšuje společnost Continental účinnost na poli.

  • Výzvy v zemědělství: účinnost a šetrný přístup k půdě
  • „Engineered for Efficiency“: nové prémiové radiální pneumatiky pro zemědělský průmysl zvyšují produktivitu 

Neustále rostoucí počet obyvatel na celém světě staví zemědělství před enormní výzvy. Podle Spojených národů bude do roku 2030 nutné zásobovat potravinami téměř 8,5 miliardy lidí. Současně se plocha zemědělské půdy neustále zmenšuje, takže je zapotřebí více sklizní za stále kratší dobu. Nejvyšší prioritou zemědělců je tak zvýšení efektivity provozu a zároveň udržitelné zacházení se zdroji. Pneumatiky jako rozhraní mezi půdou a zemědělským strojem významně přispívají ke zvýšení účinnosti zemědělských vozidel.

Optimální tažná síla a šetrný přístup k půdě díky nízkému prokluzu

Významný vliv má přitom tlak v pneumatice. Vysoký tlak způsobuje menší otisk pneumatiky do půdy. To zase vede k vysokému prokluzu, což znamená vyšší ztrátu ujeté dráhy a tím obtížnější jízdu po poli. Kromě menší tažné síly se také zvyšuje spotřeba paliva, opotřebení pneumatiky a tlak na půdu. Následkem je ekonomická neúčinnost a z toho vyplývající nevýhoda pro zemědělce. Příklad: Maximálního přenosu síly v případě jízdy vpřed se dosáhne při prokluzu pneumatiky 10 až 15 %. Pokud se prokluz pohybuje okolo 35 %, zvyšují se provozní náklady tahače při průměrné rychlosti 7 km/h a ploše 300 ha až o 23 %.

Správná míra prokluzu pak při současném zajištění dobrého přenosu tažné síly může zlepšit účinný a udržitelný provoz vozidla. Předpokladem pro optimální přenos tažné síly je přizpůsobená výška záběrových zubů, dobré samočisticí vlastnosti pneumatiky, velký průměr pneumatiky a vysoký objem vzduchu pro nízký plnicí tlak. Správné rozdělení zátěže rovněž hraje roli stejně jako rezervy pro přídavnou hmotnost. 

Přenesení oborových výzev do produktového portfolia

Se svým novým portfoliem pneumatik pro zemědělství se společnost Continental postavila těmto výzvám. „Při vývoji nové pneumatiky jsme důsledně sledovali cíl zlepšit kvalitu a výkon tahačů na poli – jak s ohledem na výkonnost vozidla, tak také s ohledem na zacházení se zdroji,“ vysvětluje Thorsten Bublitz, Product Line Manager pro zemědělské pneumatiky v Continental Commercial Specialty Tires. „Optimální přenos síly na poli, dobrá trakce pro rychlejší jízdu vpřed, minimalizovaný prokluz 10 až 15 % a správný tlak v pneumatice za účelem zajištění ochrany půdy přispívají k dlouhodobému zvyšování produktivity.“ 

Zvýšení účinnosti s Tractor70 a Tractor85

Díky novým inovacím, jako je patentovaná technologie N.flex, a speciálnímu designu patky s drátěným jádrem jsou tyto nové radiální pneumatiky extrémně robustní. Snižuje se tak nebezpečí selhání pneumatiky a s tím spojená doba údržby a prostojů. Flexibilní nylonový materiál kostry je navíc výrazně více roztažný než jiné materiály a během jízdy se dokáže optimálně přizpůsobit nerovnostem povrchu. Výsledkem je lepší tlumení a vysoký jízdní komfort. Současně nylonová technologie brání díky tvarové stabilitě krátkodobé deformaci pneumatiky při zahájení práce, tedy takzvanému „Flat Spotu“. Pneumatika je ihned plně použitelná, přičemž ztráta produktivity i opotřebení samotné pneumatiky jsou omezeny na minimum. Kromě toho obě nové radiální pneumatiky zajišťují také při velké tažné síle, popř. nosné síle menší prokluz a mělčí stopy, čímž je chráněna půda.

Tractor70 je oproti Tractor85 o něco širší a díky větší kontaktní ploše mezi pneumatikou a půdou může i při vysokém zatížení jet s výrazně menším tlakem vzduchu. V kombinaci se zaoblenými hranami dezénového zubu je tak při stále stejně dobré trakci tlak na zeminu nižší a stlačení půdy je menší. Výkonnost vozidla na poli je pozitivně ovlivněna a stupeň účinnosti použitého paliva je výrazně vyšší. Současně je dlouhodobě chráněna zemina a sklízený produkt a tím je položen základ pro vyšší výnosy. Obě radiální pneumatiky mohou významně přispět ke zvýšení účinnosti v zemědělském provozu.

 

Continental na veletrhu Agritechnika
Své nejnovější technologické vymoženosti pro zemědělský průmysl představí technologická společnost Continental od 12. do 18. listopadu na veletrhu Agritechnica (hala 3, stánek F19) v Hannoveru. Od řešení pro proaktivní údržbu přes kamerové systémy, displeje a katalyzátory až po pneumatiky. 

Kontakt
Magda Pančochová

Marketing Communication CZ/SK

Continental Barum s.r.o.

Objízdná 1628

765 02 Otrokovice, Česká republika

+420 577 513 289